Bruksela: spotkanie ministrów obrony państw NATO

W Brukseli rozpocznie się dziś dwudniowe spotkanie ministrów obrony państw sojuszu NATO. Ministrowie będą rozmawiać między innymi o wydatkach obronnych, a także o tzw. sprawiedliwym podziale obciążeń pomiędzy państwami członkowskimi.

USA od lat domagają się zwiększenia budżetów obronnych pozostałych członków Sojuszu. Na szczycie w Newport w 2014 roku państwa NATO zobowiązały się, że w ciągu 10 lat ich wydatki obronne osiągną poziom 2 proc. PKB.

Polska jest jednym z pięciu krajów członkowskich NATO, który stara się ten poziom PKB przeznaczać na sferę bezpieczeństwa – podkreśla prof. Piotr Mickiewicz z Wydziału Dowodzenia i Operacji Morskich w Akademii Marynarki Wojennej.

– Proszę zwrócić uwagę, że Trump  bardzo ciepło wypowiadał się o polskiej polityce bezpieczeństwa, zaangażowaniu się w NATO i o litewskiej polityce bezpieczeństwa. Proszę pamiętać, że Litwa jest krajem o dużo mniejszym potencjale i stara się osiągnąć ten poziom 2 proc. (on wynosi obecnie 1,8). W trakcie ostatnich kontaktów między prezydentami Stanów Zjednoczonych i Litwy Trump podkreślił, że widzi te starania, docenia je i zapewnia, iż  Litwa posiada gwarancję Stanów Zjednoczonych. Polska także, z tym że musimy patrzeć na to w kontekście geopolitycznym. Na pewno będziemy wspierani przez Stany Zjednoczone jako hegemona w Pakcie Północnoatlantyckim – wskazuje prof. Piotr Mickiewicz.

Ministrowie będą ponadto dyskutować o walce z terroryzmem, dokonają przeglądu struktury dowodzenia NATO oraz spotkają się z ministrem obrony Gruzji.

Dzisiejsze spotkanie ministrów obrony Sojuszu będzie pierwszym tego typu od czasu objęcia władzy w USA przez administrację prezydenta Donalda Trumpa. To także początek przygotowań do szczytu NATO, który ma się odbyć w Brukseli pod koniec maja.

RIRM

drukuj