fot. wikipedia

NBP: dochody gospodarstw domowych wzrosły o 5,9 proc.

Dochody gospodarstw domowych w III kwartale ubiegłego roku wzrosły o 5,9 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w 2015 r. – wynika z raportu Narodowego Banku Polskiego.

Na wspomniany wzrost wpłynęły w dużej mierze wypłaty świadczeń społecznych, głównie z programu Rodzina 500 plus. W III kwartale ubiegłego roku do rodzin trafiło blisko 6,5 mld zł.

NBP podał, że przy rekordowo wysokich odczytach wskaźników koniunktury konsumenckiej są dostrzegalne przejawy ich stopniowego wyhamowania. Chodzi o pozostałe typy gospodarstw domowych.

Poseł Janusz Szewczak, wiceszef sejmowej Komisji Finansów Publicznych, zauważa, że program Rodzina 500 plus zadziałał na wielu płaszczyznach.

– To przecież te rodziny wielodzietne były właściwie najuboższymi rodzinami w Polsce, o najniższych dochodach. Dzisiaj to 1500 zł czy 2000 zł w takiej wielodzietnej rodzinie jest ogromnym zastrzykiem finansowym. Nic dziwnego, że również maleje liczba zadłużających się w tzw. chwilówkach, czyli tych, którzy po prostu potrzebowali pieniędzy na wyżywienie, na przetrwanie, na opał, na ogrzewanie. Widać więc, że ten program okazał się absolutnym strzałem w dziesiątkę, bo daje efekty nie tylko społeczne, demograficzne, prorodzinne, ale również te wymierne, ekonomiczne – związane z wyższymi dochodami rodzin – zwraca uwagę poseł.

W tym roku na program Rodzina 500 plus zarezerwowano ponad 23 mld zł. Program funkcjonuje od 1 kwietnia 2016 roku.

RIRM

drukuj