fot. flickr.com

NBP: wzrost zaciąganych kredytów na mieszkania

Polacy chętniej zaciągają zobowiązania na cele mieszkaniowe. Narodowy Bank Polski opublikował informację o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości w I kwartale tego roku.

Wartość nowo udzielonych kredytów mieszkaniowych w złotych wzrosła w tym okresie o 10,2 proc., licząc kwartał do kwartału. W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku zanotowano wzrost o 12,3 proc. Istotnie więcej kredytów wypłacono w ramach programu „Mieszkanie dla młodych”, który zostanie wygaszony.

Poseł Gabriela Masłowska, doktor nauk ekonomicznych, dostrzega jeszcze inne czynniki, które spowodowały wzrost akcji kredytowej.

Wzrost akcji kredytowej na cele mieszkaniowe świadczy o ciągłym deficycie mieszkań w Polsce (zajmujemy niechlubne miejsce, jeśli chodzi o przeliczenie mieszkań na tysiąc mieszkańców). Z drugiej strony mamy do czynienia z poprawą sytuacji materialnej pewnych grup społecznych, które lepiej oceniając swoją przyszłość decydują się na zaciąganie kredytu – wskazuje Gabriela Masłowska.

W ocenie polityk, popyt na mieszkania jest spowodowany także sytuacją na zachodzie Europy oraz w państwach skandynawskich. Obywatele tych państw, ze względu na zagrożenie m.in. ze strony migrantów, decydują się na nabycie lokalu w Polsce.

 

RIRM

drukuj