MKiDN o państwowych instytucjach kultury: sytuacja finansowa jest zadowalająca

Sytuację finansową państwowych instytucji kultury oceniamy jako zadowalającą – podkreślił we wtorek na sejmowej Komisji Kultury wiceszef Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin. Jak podał, do czerwca 2016 r. ich przychody wyniosły ponad 902 mln zł, a koszty prawie 863,5 mln zł.

„W pierwszym półroczu 2016 roku w zakresie kultury i dziedzictwa narodowego swoją działalność prowadziło 56 państwowych instytucji kultury, otrzymujących dotacje podmiotowe z budżetu. To jest 21 muzeów, dwa ośrodki ochrony i dokumentacji zabytków, jedna galeria, siedem instytucji z kategorii, które nazywamy centra kultury i sztuki, jedna biblioteka, trzy teatry, jedna filharmonia, dwie orkiestry i dziewięć innych instytucji kultury oraz dziewięć instytucji kinematografii” – wymieniał Jarosław Sellin, przedstawił informację o sytuacji finansowej instytucji kultury podległych MKiDN.

Wiceminister kultury dodał, że obecnie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wspólnie z samorządami współprowadzi 32 instytucje kultury. Wśród nich są teatry, opery, filharmonie, orkiestry, muzea, ośrodki kultury, które znajdują się we wszystkich 16 województwach w Polsce.

„Wyżej wymienione instytucje łącznie w pierwszym półroczu 2016 r. osiągnęły przychody ogółem z działalności bieżącej w wysokości ponad 902 mln zł, w tym przychody własne na kwotę 178,5 mln zł, a poniosły koszty ogółem na sumę prawie 863,5 mln zł” – podał Jarosław Sellin.

Polityk zaznaczył przy tym, że instytucją, która osiągnęła największą sumę przychodów w pierwszym półroczu 2016 r. był Teatr Wielki – Opera Narodowa – było to prawie 64 mln zł.

Według wyliczeń MKiDN, dodatnim wynikiem finansowym zakończyło pierwsze półrocze 2016 r. 60 państwowych instytucji kultury.

„Wśród tych podmiotów największe wartości zysku osiągnęły m.in. Muzeum Śląskie w Katowicach – samorządowa, współprowadzona przez ministra instytucja kultury – ponad 8 mln zł, EC1 Łódź – Miasto Kultury (też współprowadzona przez MKiDN z samorządem) – ponad 5 mln zł, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau – prawie 3,3 mln zł, Muzeum Łazienki Królewskie – ponad 2,7 mln zł” – podawał przykłady wiceminister.

„Ogólnie oceniamy sytuację jako zadowalającą, jeśli chodzi o kondycję finansową instytucji kultury, podległych ministrowi lub współprowadzonych przez ministra. Działalność tych podmiotów, zarówno artystyczna, jak i gospodarczo-finansowa, przebiega adekwatnie do założonego planu na dany rok” – ocenił wiceszef MKiDN.

W dyskusji dotyczącej informacji MKIDN posłowie pytali m.in. o zasady i kryteria dotyczące finansowania instytucji kultury, a także o nowe podmioty, które w ostatnim czasie resort kultury podjął się współprowadzić wspólnie z samorządami.

Posłowie Platformy Obywatelskiej zwrócili również uwagę na nieobecność przedstawicieli instytucji kultury na posiedzeniu komisji tak, by mogli się oni wypowiedzieć we własnym imieniu.

Odpowiadając na pytania Jarosław Sellin wymienił nowe instytucje kultury, które MKiDN będzie współprowadzić z samorządami.

Są to: Warszawska Opera Kameralna, Teatr Lalek w Bielsku-Białej, Teatr Wielki w Łodzi, Teatr Polski w Warszawie, Filharmonia im. M. Karłowicza w Szczecinie i Filharmonia Podkarpacka w Rzeszowie, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus” z Poznania, Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, dwa Zespoły Pieśni i Tańca – „Śląsk” i „Mazowsze”.

Ponadto będzie to pięć muzeów: Muzeum Regionalne w Wiślicy, Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince, a także planowane Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej w Lublinie i Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej.

We wtorek podczas podsumowania rocznej pracy rządu minister kultury Piotr Gliński zwrócił uwagę, że współprowadzenie nowych instytucji kultury jest możliwe dzięki wzrostowi wydatków na kulturę.

„Po raz pierwszy ten budżet będzie przekraczał 1 proc. budżetu państwa. W 2017 roku wydatki na kulturę wzrosną realnie o 6 proc., czyli o ponad 200 mln zł” – mówił minister.

We wtorek Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podało też, że nadal trwają prace dotyczące przekształcenia Państwowego Instytutu Wydawniczego w instytucję kultury podległą ministerstwu, oraz że tego rodzaju przekształcenie zakończyło się w styczniu br. w przypadku Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl