Dziedzictwo św. Jana Pawła II

Instytucje papieskie zwróciły się do władz z apelem o umacnianie dziedzictwa św. Jana Pawła II. Chcą utworzenia specjalnego programu, który służyłby temu celowi. Taka propozycja padła podczas V Forum Inicjatyw Poświęconych Janowi Pawłowi II.

12 lat po śmierci Jana Pawła II istnieje wiele podmiotów, które promują jego nauki, jednak upływający czas ukazuje potrzebę jeszcze większej aktywności w tym obszarze. W 2018 roku będziemy obchodzić 40-lecie wyboru ks. kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, zaś w 2020 roku, setną rocznicę urodzin papieża Polaka. Dlatego instytucje papieskie zgromadzone na V Forum Inicjatyw Poświęconych Janowi Pawłowi II wystosowały apel.

– Apelujemy do prezydenta RP, parlamentu, rządu i władz samorządowych, o aktywne włączenie się w te obchody. O umocnienie etosu Jana Pawła II – akcentowała Agata Szuta z Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II.

Środowiska papieskie chcą utworzenia trzyletniego programu utrwalania dziedzictwa papieskiego w Polsce i na świecie, ale nie tylko.

– Poddajemy także pod rozwagę pomysł, aby 16 października został świętem narodowym. Proponujemy również ustanowienie odznaczenia orderu św. Jana Pawła II –  mówiła Agata Szuta.

Apelujący zwrócili się do samorządów, by w każdym regionie obecny był „żywy pomnik” poświęcony papieżowi. Proszą też różne instytucje o to, aby odnosiły się do nauk św. Jana Pawła II. A te wciąż pozostają aktualne – zwraca uwagę ks. kard. Stanisław Dziwisz.

– Pytano mnie, co powiedziałby dzisiaj Polakom Jan Paweł II w sytuacji konfliktów i sporów, jakie mają miejsce. Odpowiedziałem, że on już to wszystko powiedział. Wystarczy sięgnąć do jego przemówień, które miał w Polsce w swoich czasie podróży. Sięgnąć do jego nauczania, tam wszystko można znaleźć, odpowiedzi na każde zagadnienie, odpowiedzi na te wszystkie trudności, które przeżywamy – wskazuje ks. kard. Stanisław Dziwisz.

Były metropolita krakowski przypomniał również, że troska o dziedzictwo św. Jana Pawła II jest dla niego osobistym przywilejem i obowiązkiem, spełnieniem testamentu świętego, któremu Ksiądz Kardynał służył przez 39 lat.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl