fot. PAP/Leszek Szymański

MSZ: Mniejszość polska na Białorusi to nawet 12 proc. ogółu mieszkańców

Mniejszość polska na Białorusi to nawet 12 proc. ogółu mieszkańców; chce pamiętać o swoich przodkach i kontynuować ich tradycje, tak jak inne mniejszości narodowe na świecie; pomaga w tym Związek Polaków na Białorusi – napisało w niedzielę Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

„Polska mniejszość na Białorusi liczy od 300 tys. do 1,1 mln osób” – napisał w niedzielę na Twitterze MSZ.

https://twitter.com/MSZ_RP/status/1376201824596860930

Jak podkreślił resort spraw zagranicznych, „to nawet 12 proc. ogółu mieszkańców”.

Ministerstwo zaznaczyło, że Polacy na Białorusi chcą pamiętać o swoich przodkach i kontynuować ich tradycje, tak jak inne mniejszości narodowe na świecie, a pomaga im w tym Związek Polaków na Białorusi (ZPB), który wspiera kulturę i naukę języka.

Swój wpis MSZ opatrzył hasztagiem: #WolniPolacyNaBialorusi.

Na Białorusi doszło ostatnio do zatrzymań członków Zarządu Głównego Związku Polaków na Białorusi. Prezes ZPB Andżelika Borys została zatrzymana we wtorek, a w środę skazana na 15 dni aresztu za „organizację nielegalnej imprezy masowej”, za jaką władze uznały doroczny jarmark Grodzieńskie Kaziuki.

W czwartek zostali zatrzymani członkowie Zarządu Głównego ZPB – Andrzej Poczobut, Irena Biernacka i Maria Tiszkowska. Biernacka jest szefową oddziału organizacji w Lidzie, Tiszkowska w Wołkowysku. Tam również w czwartek od rana odbywały się rewizje – w pomieszczeniach ZPB, szkołach polskich i mieszkaniach działaczek.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl