Białoruś: pod Miorami powstaje kemping ze środków Polskiej Pomocy

Otwarcie pierwszego etapu projektu kempingu w ramach małego grantu Polskiej Pomocy odbyło się w niedzielę pod Miorami w obwodzie witebskim. To kolejny wsparty przez Polskę projekt, który ma przyczynić się do aktywizacji turystyki nad jeziorami na północy Białorusi.

„Otworzyliśmy dzisiaj nad jeziorem Absterna kemping, który powstał dzięki małemu grantowi ambasady RP w Mińsku. Myślę, że w przyszłym roku będą już tu mogli przyjeżdżać turyści, mam nadzieję, że także z Polski” – powiedział PAP ambasador RP na Białorusi Artur Michalski. Na projekt w ramach realizowanego przez MSZ programu Polskiej Pomocy przeznaczono 40 tys. euro.

„Rozwój turystyki to jest obiecujący kierunek, na który Białoruś dopiero zaczyna się otwierać” – dodał dyplomata. Podkreślił, że władzom rejonu miorskiego, a także sąsiadującego z nim brasławskiego, bardzo zależy na zwiększaniu atrakcyjności tych terenów dla turystów. Przypomniał, że Polska sfinansowała już dwa projekty pomocowe nad jeziorami brasławskimi: szkółkę żeglarską dla dzieci i hotel dla instruktorów żeglarstwa.

„Warto, by również w Polsce rosła świadomość, że Białoruś posiada tak malownicze tereny i dziewiczą przyrodę” – dodał.

„Cztery, pięć miesięcy temu był tu ładny, ale niezagospodarowany brzeg. Teraz powstał już pierwszy etap kempingu, zależy nam, by rozwijać infrastrukturę turystyczną na wzór tego, co można zobaczyć np. w Europie Zachodniej” – powiedział PAP przewodniczący władz rejonu miorskiego Ihar Kuzniecau.

„Będzie tu działać wi-fi, wynajem sprzętu sportowego, łódek, katamaranów, namiotów, etc. Nie każdy ma własną działkę czy możliwość wyjazdu do agroturystyki. A tutaj można będzie w rozsądnej cenie spędzić weekend na łonie natury” – dodał urzędnik.

Podkreślił, że w okolicach Mior, które w okresie międzywojennym należały do II RP, znajduje się „mnóstwo miejsc, które mogą zainteresować Polaków”.

„Łączy nas wiele, można sięgnąć jeszcze dalej, do historii Wielkiego Księstwa Litewskiego” – wskazał.

Pierwszy etap projektu otwarto w ramach 7. edycji organizowanego w Miorach festiwalu ekologicznego Żurawie i Żurawiny. Obywatele Polski i UE, którzy podróżują na Białoruś przez lotnisko międzynarodowe w Mińsku, mogą przebywać na terytorium całego kraju bez wizy do 30 dni.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl