fot. https://twitter.com/Straz_Graniczna

[TYLKO U NAS] Rzecznik SG ppor. A. Michalska: Cały czas czuwamy. Będziemy reagować adekwatnie do zagrożenia

Cały czas czuwamy. Będziemy reagować adekwatnie do zagrożenia, ale na pewno stronie białoruskiej zależy na tym, żeby podgrzewać emocje i żebyśmy cały czas byli w stanie gotowości – mówiła w dzisiejszych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja ppor. Anna Michalska, rzecznik prasowy Straży Granicznej.

 

Choć sytuacja na granicy polsko-białoruskiej przestała być już medialnym tematem nr 1, wymierzona w Polskę operacja hybrydowa cały czas trwa. Wciąż mają też miejsce prowokacje ze strony sił białoruskich, co było widać w nocy z wtorku na środę.

– Miniona noc była bardzo niebezpieczna, bo na odcinku ochranianym przez placówkę Straży Granicznej w Czeremsze trzykrotnie się zdarzało, że żołnierze białoruscy na widok polskich patroli strzelali – prawdopodobnie w powietrze – z broni długiej – poinformowała rozmówczyni Radia Maryja.

 

Wyjaśniła, jak na prowokacje Białorusinów reagują polskie służby.

– Nie odpowiadamy ogniem. Nie wiemy, czy to było kierowane w naszą stronę, czy nie – wskazała ppor. Anna Michalska.

Rzecznik Straży Granicznej zwróciła uwagę, że sytuacja wciąż jest niebezpieczna.

– Cały czas czuwamy. Będziemy reagować adekwatnie do zagrożenia, ale na pewno stronie białoruskiej zależy na tym, żeby podgrzewać emocje i żebyśmy cały czas byli w stanie gotowości – podkreśliła.

Aby odciążyć polskie służby, na granicy ma zostać wybudowana zapora składająca się z wysokiego ogrodzenia i zaawansowanych czujników.

– Budowa bariery już ruszyła. Wczoraj formalnie przekazaliśmy place pod budowę. Budowa na tych placach ruszyła. Wszystko idzie zgodnie z harmonogramem. Wykonawcy mają w czerwcu skończyć barierę – oznajmiła rzecznik Straży Granicznej.

Dodała, że polscy pogranicznicy bardzo liczą na ten element systemu ochrony granicy.

Zapewniła jednak, że Straż Graniczna zawsze będzie na miejscu.

– Zadaniem funkcjonariuszy Straży Granicznej jest ochrona granicy państwowej, ochrona jej nienaruszalności, więc na Straż Graniczną zawsze Państwo mogą liczyć. My zawsze będziemy na granicach, choć nie zawsze nas widać, ale też o to chodzi, żeby nie zawsze było nas widać – mówiła ppor. Anna Michalska.

Rzecznik Straży Granicznej poinformowała, że ruch na przejściach granicznych odbywa się bez zakłóceń, jednak należy pamiętać o obostrzeniach sanitarnych, w tym o kwarantannie obowiązującej wszystkie osoby wjeżdżające na teren Polski [czytaj więcej].

radiomaryja.pl

drukuj