fot. PAP/EPA

Od 1 lutego nie będzie już żadnych restrykcji koronawirusowych w Danii

Premier Danii Mette Frederiksen ogłosiła w środę wieczorem zniesienie od 1 lutego wszystkich obowiązujących w tym kraju restrykcji koronawirusowych, potwierdzając wcześniejsze doniesienia mediów.

„Wierzymy, że przeszliśmy już fazę krytyczną pandemii” – podkreśliła Mette Frederiksen.

„Dzięki wspólnym wysiłkom udało nam się przełamać związek między rosnącą liczbą zakażeń, a liczbą osób poważnie chorych i hospitalizowanych z powodu COVID-19” – tłumaczyła decyzję.

Jednocześnie od 1 lutego COVID-19 w Danii nie będzie już traktowany jako choroba krytyczna społecznie, czyli zagrażająca społeczeństwu.

Według ministra zdrowia, Magnusa Heunicke, zmniejszenie obciążenia służby zdrowia przy rekordowych wzrostach liczby zakażeń było możliwe dzięki powodzeniu akcji szczepień.

Rząd Danii zdecydował o zniesieniu restrykcji, polegających m.in. na konieczności okazywania certyfikatów potwierdzających zaszczepienie oraz noszenia maseczek, po opinii wydanej przez komisję epidemiczną. Jej eksperci zarekomendowali utrzymanie do końca lutego obowiązku negatywnego testu dla podróżnych wjeżdżających do kraju. Na razie nie wiadomo, jaka będzie ostateczna decyzja rządu w tej sprawie.

Wcześniej Duńska Agencja Kontroli Chorób Zakaźnych wydała nową ocenę, w której stwierdziła, że epidemia koronawirusa może skończyć się w Danii za kilka tygodni. Prognoza opiera się na założeniu, że społeczeństwo uzyska odporność zbiorową, gdy zdecydowana większość ludzi przechoruje COVID-19 lub zostanie zaszczepiona.

W mającej 5,8 mln ludności Danii liczba potwierdzonych przypadków COVID-19 przekracza w ostatnich dniach 40 tys. na dobę.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl