fot. PAP/EPA

Finlandia: Szlakiem białoruskim przybyło kilkudziesięciu uchodźców

Jesienią przez Białoruś do Finlandii przybyło około dwudziestu-trzydziestu uchodźców, głównie pochodzących z Iraku – przekazał we wtorek szef Fińskiego Urzędu ds. Migracji. Rząd rozważa tymczasowe zamknięcie granic, jeśli sytuacja się pogorszy.

To jest atak hybrydowy i trzeba się przeciwstawić temu wspólnie (w ramach UE) – powiedział we wtorek minister spraw zagranicznych Finlandii Pekka Haavisto, goszczący w Helsinkach szefa MSZ Łotwy, Edgarsa Rinkevicsa.

Zdaniem fińskiego ministra należałoby przede wszystkim wzmocnić działalność Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex).

Szefowa fińskiego MSW Maria Ohisalo poinformowała, że Finlandia aktywnie monitoruje sytuację na polsko-białoruskiej granicy.

Zdaniem Ohisalo na granicach UE mamy do czynienia z „państwowym przemytem ludzi i sytuacja jest szczególnie poważna”.

Minister zastrzegła jednak, że w razie zamknięcia granic Finlandii, która strzeże także zewnętrznej granicy UE (ponad 1,3 tys. km granicy lądowej z Rosją), utrzymana zostanie możliwość składania wniosków o azyl, zgodnie z międzynarodowymi umowami.

Ohisalo, polityk partii Zielonych, nie odpowiedziała na pytanie lokalnych mediów o to, czy w tej kwestii Polska i kraje bałtyckie postępują zgodnie z prawem.

„Jesteśmy przygotowani nawet na napływ kilkudziesięciu tysięcy osób, czy to przez kraje bałtyckie i Polskę, czy przez granicę z Rosją” – przyznał w wywiadzie dla radia Yle szef Fińskiego Urzędu ds. Migracji Jari Kahkonen; uznał jednak, że w najbliższej przyszłości jest to „mało prawdopodobne”.

W tym roku w Finlandii od stycznia do października złożono około tysiąca wniosków azylowych. W trakcie jesiennego kryzysu na granicach UE z Białorusią, do Finlandii przybyli głównie uchodźcy z Iraku. Nie wiadomo jednak, czy osoby te przedostały się przez granicę z Polską czy przez kraje bałtyckie – podkreślono w reportażu fińskiego nadawcy.

Lokalna prasa w Finlandii przypomina, że w latach 2015-2016 podczas kryzysu migracji do kraju przybyła rekordowa liczba kilkudziesięciu tysięcy uchodźców.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl