fot. PAP/EPA

Na Białorusi skazano kolejnych opozycjonistów. Zareagował prezydent RP

Na Białorusi reżim Alaksandra Łukaszenki nie rezygnuje z prześladowań wymierzonych w przedstawicielami opozycji. Do ich uwolnienia wezwał prezydent Andrzej Duda.

Na Białorusi jest obecnie 657 więźniów politycznych. Na kary więzienia sąd w Mińsku skazał opozycjonistów Mariję Kalesnikawą i Maksima Znaka. Marija Kalesnikawa ma spędzić w więzieniu 11 lat, Maksim Znak – 10. Oboje od września ubiegłego roku przetrzymywani byli w areszcie. Zostali oskarżeni o wezwania do działań na szkodę bezpieczeństwa narodowego, zmowę w celu przejęcia władzy w kraju, a także utworzenie organizacji ekstremistycznej. Ich proces toczył się za zamkniętymi drzwiami.

– W pełni solidaryzuję się z Mariją Kalesnikawą i Maksimem Znakiem, którzy dziś zostali na Białorusi skazani na drakońskie kary. Polska domaga się bezwarunkowego uwolnienia wszystkich więźniów politycznych. Ludzie ci są więzieni za walkę o niepodległą i demokratyczną Białoruś – napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

Oboje opozycjoniści dołączyli do ekipy kandydatki na prezydenta Swiatłany Cichanouskiej. Po jej przymusowej emigracji weszli w skład prezydium opozycyjnej Rady Koordynacyjnej. Mariję Kalesnikawą – jak twierdzą świadkowie – próbowano zmusić do wyjazdu na Ukrainę. Udaremniła to, niszcząc swój paszport.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl