fot. pixabay.com

Wsparcie dla podlaskiej OSP

Ponad milion złotych wsparcia otrzymali strażacy ochotnicy z województwa podlaskiego. Środki pozyskane w ramach programu „Mały Strażak” zostaną przeznaczone na zakup specjalistycznego sprzętu i wyposażenia.

Straż Pożarna w Polsce cieszy się ogromnym zaufaniem. Chodzi tu zarówno o jednostki PSP, jak i strażaków-ochotników.

– Jest to formacja, która zazwyczaj jest pierwsza na miejscu zdarzenia, stąd szczególnie cenne dla nas jest bezpieczeństwo strażaka ochotnika, więc aby minimalizować wystąpienie różnego rodzaju zagrożenia dla ich życia decydujemy się na zakup specjalistycznego sprzętu ratowniczego – mówił podczas uroczystości wręczenia 50 promes jednostkom OSP z woj. podlaskiego na dofinansowanie zakupu sprzętu i wyposażenia, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku, Maciej Borzyszkowski.

– To pierwsze dofinansowanie w tym roku. Dostaliśmy 25 tys. złotych na zakup dwóch aparatów oddechowych – nie krył zadowolenia Edward Harkiewicz z jednostki OSP Czarna Wielka.

Łączna pula środków przeznaczona na ten cel to 1,1 mln złotych. Służba, jaką realizują jednostki OSP jest nieoceniona, odbywa się ona na wielu obszarach – podkreślił poseł PiS Jarosław Zieliński.

– To są najróżniejsze wydarzenia. Tylko 25 do 30 proc. w różnych miejscach stanowią pożary. Pożarów jest mniej dzięki temu, że dbamy o bezpieczeństwo przeciwpożarowe, ale występują różne inne zdarzenia, które Was angażują. To, np.: wypadki komunikacyjne, działania sił natury, powodujące zniszczenia, a także inne zdarzenia związane z zagrożeniami cywilizacyjnymi, naturalnymi, biologicznymi, na które reagujecie – zwrócił uwagę polityk.

Środki na wsparcie dla strażaków pochodzą z budżetów Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku.

TV Trwam News

drukuj