fot. pixabay.com

Straż pożarna i policja przypomina o zachowaniu zasad bezpieczeństwa w związku z atakiem zimy

Zima, która w ostatnich dniach dotarła do Polski, jest nie tylko piękna, ale i niebezpieczna. Warunki na drogach są trudne, a zalegający śnieg na dachach może stanowić zagrożenie. Dodatkowo synoptycy spodziewają się gwałtownego załamania pogody. Dlatego Państwowa Straż Pożarna i Policja przypominają o zachowaniu zasad bezpieczeństwa.

Ujemne temperatury i śnieg to zawsze większe ryzyko niebezpieczeństwa. Państwowa Straż Pożarna przypomina o zabezpieczeniu urządzeń grzewczych, ale również zwraca uwagę na problem nieodśnieżonych dachów.

– Pamiętajmy, że śnieg, który gromadzi się na dachach, zwłaszcza płaskich, może w pewnym momencie stanowić zagrożenie dla konstrukcji więc na tym etapie, kiedy te opady śniegu dopiero są na początku, warto, aby te dachy na bieżąco odśnieżać, zwłaszcza w przypadku obiektów o dużych powierzchniach – podkreśla mł. bryg. Marcin Janowski, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej PSP w Białymstoku.

Śnieg i mróz to również niebezpieczeństwo na drogach. Dlatego policja apeluje, aby w panujących warunkach zachować szczególną ostrożność.

– Mimo, że nie ma obowiązku wymiany opon na zimowe, to takie opony powinny się znaleźć w naszym samochodzie, ponieważ zdecydowanie zwiększają przyczepność i bezpieczeństwo nas jako podróżujących samochodami. Oczywiście samochód musi być odśnieżony, cały śnieg zalegający musi być usunięty, ponieważ za nieodśnieżony samochód kierowca musi liczyć się z mandatem – zaznacza kom. Maciej  Święcichowski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

Wysokość mandatu może wynieść nawet kilkaset złotych. Podinsp. Tomasz Krupa z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku przypomina, że oblodzona nawierzchnia wymusza na nas wolniejszą jazdę.

– Takie temperatury, z jakimi za chwilę będziemy mieli do czynienia, to sytuacja, która niektórych, zwłaszcza młodych kierowców, może spotkać po raz pierwszy w ich przygodzie z prowadzeniem pojazdu – podkreśla podinsp. Tomasz Krupa.

I to właśnie do nich policja kieruje swoje ostrzeżenie, by prędkość dostosować do panujących warunków na drodze. Niezbędne będzie też zadbanie o płyn do spryskiwaczy. Resztki błota pośniegowego mogą nam zabrudzić przednią szybę i same wycieraczki mogą wtedy nie wystarczyć. Mrozy nakładają na Polaków dodatkowe obowiązki związane z odśnieżaniem chodników. To zadanie właścicieli posesji.

– Właściciele posesji muszą pamiętać o tym, że do ich obowiązków należy również odśnieżanie chodników, które są przed naszą posesją. Za nieodśnieżony chodnik mogą zostać ukarani przez straż miejską czy policję mandatem, ale co ważniejsze – jeśli taki chodnik nie będzie odśnieżony, nie będzie niczym posypany, będzie po prostu śliski, a komuś coś się stanie przed naszą posesją, to taki człowiek może domagać się od nas odszkodowania na drodze cywilnej, o czym nie każdy pamięta – wskazuje kom. Maciej  Święcichowski.

O odśnieżaniu warto pomyśleć wcześniej. Przydatna będzie większa łopata.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl