fot. flickr.com

Deszcz w całej Polsce

W czwartek w całym kraju pada deszcz i temperatura jest na plusie. Jak powiedział synoptyk IMGW Kamil Walczak na szczytach Tatr już można zaobserwować marznący deszcz powodujący gołoledź.

Czwartek jest kolejnym dniem z dużym zachmurzeniem, choć, jak zaznaczył Kamil Walczak z Centralnego Biura Prognoz IMGW lokalnie mogą się zdarzyć przebłyski słońca, głównie w centralnej i południowej Polsce.

„W całym kraju występują opady deszczu. Najwięcej deszczu jest na zachodzie, najmniej na wschodzie. W górach możliwe są także opady śniegu, a na szczytach Tatr obserwujemy marznący deszcz powodujący gołoledź” – powiedział Kamil Walczak.

Dodał, że w wielu miejscach, zwłaszcza w północno-wschodniej Polsce, występują i będą występować mgły ograniczające widzialność do 200-300 m.

Czwartek jest dniem z temperaturą na plusie. Na wschodzie kraju termometry wskażą maksymalnie 2 stopnie Celsjusza, w centrum ok. 5 stopni. Najcieplej jest na zachodzie kraju. Tam do 9 stopni Celsjusza.

Wiatr południowo-zachodni i południowy, umiarkowany, porywisty. Te najsilniejsze porywy spodziewane są na południowym zachodzie. Tam do 60 km/h. Zdecydowanie mocniej będzie też wiało wysoko w górach. W Sudetach do 120 km/h, w Tatrach do 85 km/h.

Noc z czwartku na piątek nadal z przewagą dużego zachmurzenia i z opadami deszczu. Na południu, głównie w obszarach podgórskich, także deszczu ze śniegiem.

„Najsilniejsze opady deszczu będą na północnym wschodzie kraju, w województwach warmińsko-mazurskim i podlaskim. Tam może spaść nawet do 10 l wody na metr kwadratowy” – powiedział synoptyk IMGW.

W Karpatach i na obszarach podgórskich niewykluczone są opady marznącego deszczu powodującego gołoledź.

W wielu miejscach, głównie na północy kraju, utworzą się gęste mgły ograniczające widzialność do 200 m.

„Temperatura minimalna będzie dość wyrównana w całym kraju. Na ogół od 1 do 4 stopni na plusie. Chłodniej tylko w rejonach podgórskich Karpat. Tam od minus 1 stopnia do 0” – przekazał.

Wiatr południowo-zachodni i zachodni będzie słaby i umiarkowany, nad morzem okresami dość silny i porywisty. Tak samo na południowym wschodzie. Tam w porywach do 55 km/h. Wysoko w górach nadal silniejsze porywy wiatru, w Sudetach do 100 km/h, a w Tatrach do ok. 70 km/h. Wiatr w szczytowych partiach gór może powodować zamiecie śnieżne.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl