fot. https://pie.net.pl

Polski Instytut Ekonomiczny: Polska w gronie krajów, które ucierpiały najmniej na skutek kryzysu koronawirusowego

Polska znalazła się wśród krajów, które najmniej ucierpiały na skutek kryzysu związanego z koronawirusem – wskazuje Polski Instytut Ekonomiczny. Jego eksperci przygotowali raport na temat tego, w jaki sposób Europa poradziła sobie z kryzysem oraz jakie scenariusze czekają nas w tym roku.

W dokumencie pod tytułem „Pandenomics 2.0” wskazano, że w 2020 r. kryzys najbardziej uderzył w południe Europy. Wśród krajów unijnych najbardziej ucierpiały Grecja, Hiszpania i Chorwacja.

Z kolei Litwa, Luksemburg, Holandia i Polska to państwa, które gospodarczo najmniej odczuły skutku pandemii. Autorzy raportu przygotowali też trzy scenariusze na ten rok – mówi Ignacy Święcicki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

– Jeżeli szczepienia pójdą w bardzo szybkim tempie, sprawnie, to jest szansa na to, że sytuacja będzie pod kontrolą już w pierwszej połowie obecnego roku, że nie będą konieczne kolejne lockdowny, że nie będzie kolejnej silnej fali pandemii. W scenariuszu bardziej realistycznym szczepienia napotykają na różnego rodzaju trudności, czy to logistyczne, czy to społeczne, jeżeli chodzi o chęć ludzi do szczepienia się i jeszcze przez cały obecny rok wymagane są mniejsze lub większe, sektorowe czy jakoś ograniczone geograficznie lockdowny, ograniczenia gospodarcze i tego typu działania. W scenariuszu pesymistycznym albo brakuje szczepionek albo są niewystarczające moce produkcyjne; w każdym razie program szczepień idzie zdecydowanie wolniej niż można by tego oczekiwać, pojawiają się kolejne fale pandemii i ta sytuacja jest z nami nie tylko w tym roku, ale również na początku 2022 roku – wskazuje Ignacy Święcicki.   

Instytut wskazuje, że z każdym ze scenariuszy łączą się konkretne wyzwania. Z tym optymistycznym związane jest zapewnienie przetrwania przedsiębiorstw w perspektywie ok. 6 miesięcy, do czasu zakończenia szczepień.

Z kolei z pesymistycznym scenariuszem wiąże się konieczność wprowadzenia szerokich reform związanych z bankructwami i nasilającym się bezrobociem.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl