fot. pixabay.com

Do międzynarodowego konsorcjum naukowego dołączyły polskie badania kliniczne amantadyny

Polskie badania kliniczne amantadyny dołączyły do międzynarodowego konsorcjum naukowego. Chodzi o przedsięwzięcie, które realizuje prof. Konrad Rejdak, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. To polski naukowiec jako pierwszy na świecie opublikował wnioski z obserwacji klinicznych dotyczących wpływu amantadyny na przebieg koronawirusa.

Wnioski z obserwacji dały impuls do badań klinicznych, które uzyskały finansowanie Agencji Badań Medycznych. Są one pierwszymi takimi zarejestrowanymi badaniami na świecie. Dziś weszliśmy do europejskiego konsorcjum naukowego. Wiele państw chce kontynuować te badania – powiedział redakcji Radia Maryja prof. Konrad Rejdak.

– Cieszę się, że nasze wyniki były podstawą do stworzenia wielkiego projektu europejskiego. Powstało europejskie konsorcjum badawcze nad amantadyną w kontekście COVID-19. Nasza koncepcja wczesnej interwencji, aby zapobiec koronawirusowi, a nie go leczyć, uzyskała zainteresowanie i aprobatę partnerów z najlepszych uniwersytetów. (…) Cała linia leków, jak amantadyna, może przynieść pozytywny efekt w walce z koronawirusem, który może towarzyszyć nam przez długie lata – wskazał kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Naukowcy wspólnie złożyli wniosek o finansowanie badań w ramach unijnego projektu Horizon 2021.

Prof. Konrad Rejdak podkreślił, że chodzi o analizowanie wpływu amantadyny we wczesnej interwencji terapeutycznej. Dodał, że kluczowe jest tu nie samo wyleczenie, a zapobieganie koronawirusowi.

Kolejny etap badań i ich umiędzynarodowienie daje też nadzieję, że niedługo terapia amantadyną będzie powszechnie rekomendowana.

RIRM

drukuj