fot. www.orlen.pl

PKN Orlen rośnie w siłę

Powstanie wielkiego koncernu multienergetycznego to zabezpieczenie polskiego interesu – podkreślił dziś wicepremier Jacek Sasin. Przejęcie spółek energetycznych przez PKN Orlen ma być fuzją bezgotówkową i najprawdopodobniej zakończy się jeszcze w tym roku.

Konsolidacja sektora energetycznego jako jednego koncernu to realizacja decyzji, które zapadły 3 lata temu – zauważył wicepremier Jacek Sasin.

– Sektor energetyczny będzie skonsolidowany, dlatego że zmieniające się otoczenie idzie do przodu i wymaga tego, aby Polska dysponowała silnym podmiotem gospodarczym w tym obszarze – powiedział  wicepremier Jacek Sasin, minister aktywów państwowych.

Przed Polską stoją ogromne wyzwania wynikające z polityki klimatycznej UE, ze zmian na rynku paliwowym i energetycznym, ale też z dużej zagranicznej konkurencji – zwrócił uwagę wicepremier. Liderem skonsolidowanego koncernu będzie PKN Orlen.

– Orlen ma doświadczenie w błyskawicznym działaniu, podejmowaniu decyzji i wykonywaniu inwestycji, ale też ze względu na to, że jest firmą globalną. Ma również doświadczenie zarówno inwestycyjne, jak i handlowe. Jesteśmy w stu krajach – poinformował Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Konsolidacja ma odbyć się bezgotówkowo.

– Będzie to transakcja polegająca na podniesieniu poziomu udziału Skarbu Państwa w PKN Orlen. Dzisiaj sytuacja wygląda w ten sposób, że Lotosem i PGNIG są firmami z większościowym udziałem kapitału Skarbu Państwa. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku Orlenu. Tutaj udział Skarbu Państwa we własności Orlenu to jest ok. 27 proc.  – wyjaśnił wicepremier Jacek Sasin.

Po fuzji udział ten wzrośnie do 50 proc. – podkreśla wicepremier. To zagwarantuje Skarbowi Państwa decydujący wpływ na ten podmiot i możliwości zarządzania.

– Przy tak dużym udziale Skarbu Państwa zyska on dywidendę oraz większy udział w zyskach. Skarb Państwa patrzy perspektywicznie w tym zakresie – poinformował Daniel Obajtek.

Spowoduje to, że polityka dywidendowa osiągnie stabilność – dodał prezes spółki. Zapewnił również, że na przejęciu nikt nie straci, a przejęte firmy zyskają nowe możliwości inwestycyjne. Model połączenia PKN Orlen z Lotosem oraz Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem ma być opracowany do września. Według założeń cały proces fuzji ma zakończyć się jeszcze w tym roku.

TV Trwam News

drukuj