fot. PAP/Tomasz Gzell

Warszawa: Pielęgniarki i położne protestują ws. warunków pracy i płacy

Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych organizuje dziś w Warszawie protest. Powodem manifestacji są – jak mówią przedstawiciele związku – warunki pracy i płacy.

W różnych częściach stolicy zaplanowano w sumie 18 legalnych zgromadzeń. Ma w nich uczestniczyć kilkaset pielęgniarek i położnych z całego kraju.

Związkowcy zwracają m.in. uwagę, że od ponad roku nie toczą się żadne rozmowy dotyczące tej grupy zawodowej. Protestują też przeciwko forsowanej przez ministra zdrowia ustawie dotyczącej pielęgniarek i położnych – mówi Krystyna Ptok, przewodnicząca OZZPiP.

– Ustawa w sposób krzywdzący podchodzi do ogromnej rzeszy pielęgniarek i położnych, do 175 tysięcy osób, gdyż nie uwzględnia w tej grupie zawodowej licencji, a tylko wykształcenie. Jest to niezgodne ze schematem genewskim Międzynarodowej Organizacji Pracy, który mówi o tym, że doświadczenie powinno być uwzględnione, a tego forsowana ustawa nie robi – wyjaśnia Krystyna Ptok.

Związkowcy zwracają też uwagę na stale rosnący średni wiek pielęgniarek i położnych w Polsce. Obecnie to ponad 53 lata. Apelują przy tym o działania, które zachęciłyby młode osoby do podejmowania tego zawodu.

Data protestu jest nieprzypadkowa, bo właśnie dziś przypada Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl