fot. TV Trwam

[TYLKO U NAS] Dr G. Osiński: Konto Donalda Trumpa to skutek, a nie przyczyna problemu

Możemy próbować modyfikować prawodawstwo, ale giganci informatyczni są tak potężni, że mogą sobie pozwolić na jawne łamanie prawa. Musimy budować własną infrastrukturę, m.in. do obsługi serwerów. (…) Konto Donalda Trumpa to tylko skutek, a nie przyczyna problemu – wskazał dr Grzegorz Osiński, kierownik instytutu informatyki w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

W kontekście wolności słowa w internecie dr Grzegorz Osiński zaznaczył, że „internet nie jest strefą wolności”.

– W WSKSiM od wielu lat organizujemy konferencje dot. nowych mediów. Już cztery lata dyskutowaliśmy o tym, że przestrzeń wolności trzeba sobie wywalczyć. Dwa lata temu na antenie Radia Maryja mówiłem, że mamy możliwość i powinniśmy walczyć o przestrzeń wolności. Niestety, walka została z góry skazana na niepowodzenie, ponieważ zostaliśmy zaskoczeni, pozamykani w domach ze względu na pandemię. Natomiast duże koncerny informatyczne, określane akronimem GAFAM (Google, Apple, Facebook, Amazon, Microsoft), (…) wzajemnie ze sobą współpracują, mają jasno określoną agendę dot. promowania wartości lewicowych, ideologicznych i one tego nie odpuszczą – podkreślił gość Radia Maryja.

One walczą sukcesywnie dzieląc internet, kupując przede wszystkim serwery – zaznaczył wykładowca WSKSiM.

– Uczestniczyłem w inicjatywnie tworzenia sfery wolności, która nazywa się Parler. Miał być to system w pewnym sensie konkurujący z Facebookiem i Twitterem, ale pozbawiono go serwerów. W tym tkwi problem. (…) Politycy chcą uregulować sytuację prawnie, ale to działania, które nie odniosą dużego skutku, jeśli nie będziemy właścicielami serwerów i światłowodów. To są drogie inwestycje. Przez ostatnie lata wspomniane firmy tworzyły na świecie monopol. Kiedyś istniały mniejsze przedsiębiorstwa, które oferowały różne usługi, ale zostały one wykupione przez gigantów, którzy oferują społeczeństwu usługi „za darmo” – powiedział dr Grzegorz Osiński.

Kognitywista zwrócił uwagę, że „zrezygnowano z usług małych i średnich przedsiębiorstw informatycznych, które zostały wręcz pożarte przez gigantów”.

– Możemy próbować modyfikować prawodawstwo, ale te firmy są tak potężne, że mogą sobie pozwolić na jawne łamanie prawa. (…) Parler został wyłączony w ciągu 18 godz., bo okazało się, że serwery są własnością gigantów. Komitety prawne, pisanie petycji na niewiele się zda. Trzeba natomiast budować własną infrastrukturę, nie tylko do obsługi serwerów społecznościowych, ale też np. do zdalnego nauczania. (…) W następnym roku będą wyłączane inne rzeczy. Bez inwestycji, bez wspomagania państwa, ale również bez oddolnej inicjatywy będziemy ciągle bombardowani kolejnymi, dużymi problemami. Konto Donalda Trumpa to tylko skutek, a nie przyczyna problemu – zaznaczył wykładowca WSKSiM.

– Powinniśmy się zmobilizować i zacząć wykorzystywać narzędzia, które mamy w tej chwili. Zbudujmy własne struktury. Jeśli tego nie zaczniemy natychmiast robić, to będzie tylko gorzej – dodał.

Cała rozmowa z dr. Grzegorzem Osińskim dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl