fot. PAP/Jacek Turczyk

Prezydent zapowiada weto ws. tzw. lex TVN

Prezydent Andrzej Duda jest gotowy zawetować nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, jeśli nic nie zmieni się w jej kształcie – zapowiedział  Paweł Szrot, szef Gabinetu Prezydenta RP.

Prezydent Andrzej Duda od początku wyrażał sceptycyzm co do nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. W jego ocenie jest ona kontrowersyjna, a zapisy, które się w niej znalazły, są niezrozumiałe dla partnerów ze Stanów Zjednoczonych.  Prezydent jest gotowy na weto.

– Prezydent publicznie mówił o tych obiekcjach, mówił o kwestiach dotyczących wolności gospodarczej, wolności słowa, o kwestiach dotyczących relacji z naszymi partnerami zagranicznymi i mówił wprost o tym, a ja w jego imieniu też komunikowałem to stronie rządowej, stronie politycznej, inicjatorom tego projektu, że w tym kształcie jest gotów zawetować tę ustawę – mówił w rozmowie z Radiem Zet szef Gabinetu Prezydenta, Paweł Szrot.

Ustawa, po przyjęciu przez Sejm, trafiła do Senatu. W poniedziałek na wspólnym posiedzeniu komisji Kultury i Środków Przekazu, komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji oraz komisji Ustawodawczej, senatorowie przegłosowali odrzucenie nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji w całości.

Zgodnie z obowiązującymi dziś przepisami, koncesję w Polsce mogą otrzymywać tylko te podmioty, w których większość udziałów mają przedsiębiorstwa z Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Taka regulacja wykluczałaby Amerykanów i TVN24. Dlatego od dawna wątpliwości w sprawie przedłużenia koncesji dla tej stacji miała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Podnoszone były argumenty, że amerykański kapitał wykorzystuje fikcyjną spółkę w Europie, by obejść polskie przepisy. W spór włączył się polski Sejm, który przyjął przepisy uszczelniające, tzn. uniemożliwiające uzyskanie koncesji, jeśli większościowym właścicielem stacji jest kapitał np. amerykański, rosyjski czy chiński. By uniknąć zarzutów o zamykanie niewygodnych mediów, obóz rządzący miał w Senacie uzupełnić ustawę o przepis, który znosiłby ograniczenia właścicielskie w przypadku koncesji satelitarnych. Stacja TVN24 nie zamierzała czekać. Uzyskała w międzyczasie koncesję na nadawanie w Holandii, którą zaakceptowała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

TV Trwam News

drukuj