fot. prezydent.pl

Prezydenci Polski i Węgier na uroczystościach w Piotrkowie Trybunalskim

Prezydent Andrzej Duda uroczyście przywitał dziś po południu prezydenta Węgier Janosa Adera na Zamku Królewskim w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie rozpoczynają się obchody Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, które potrwają do soboty.

Na Zamku odbędzie się spotkanie par prezydenckich, a następnie rozmowy plenarne delegacji Polski i Węgier pod przewodnictwem szefów państw. Po rozmowach zaplanowano spotkanie A. Dudy i J. Adera z mediami.

Okazją do wizyty Janosa Adera w Polsce są Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, organizowane po raz 11. Obchody odbywają się naprzemiennie w Polsce i na Węgrzech, zwykle poza stolicami tych krajów. W tym roku wybór padł na Piotrków Trybunalski, gdzie swoją siedzibę miał ustanowiony w 1578 roku przez króla Polski, księcia siedmiogrodzkiego Stefana Batorego, Trybunał Koronny.

Po spotkaniu na Zamku Królewskim pary prezydenckie wezmą udział w Gali Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Miejskim Ośrodku Kultury. Podczas gali przekazana zostanie flaga Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej miastu Veszprem – gospodarzowi przyszłorocznych uroczystości. Odbędzie się też wspólny koncert piotrkowskich muzyków i muzyków Mosonmagyarovar – partnerskiego miasta Piotrkowa Trybunalskiego.

W sobotę na Lotnisku Aeroklubu Ziemi Piotrkowskiej prezydenci Polski i Węgier odsłonią tablicę pamiątkową poświęconą węgierskiemu skoczkowi spadochronowemu i wynalazcy Eugeniuszowi Sziklajowi.

Porucznik Eugeniusz Sziklaj był pilotem armii austro-węgierskiej. Wspólnie z Aurelem Biju skonstruował nowatorski spadochron „Prometo”, w którym do wypełniania czaszy wykorzystana została mała butla ze sprężonym powietrzem. Wynalazek zaprezentowano po raz pierwszy w 1925 roku na pokazach lotniczych w Bukareszcie; 26 września 1925 r. Sziklaj poniósł śmierć podczas skoku ze spadochronem oddanego w Piotrkowie Trybunalskim. Został pochowany na miejscowym cmentarzu.

Prezydenckie pary wezmą też udział we Mszy św. w klasztorze o. jezuitów, koncelebrowanej przez administratora Archidiecezji Łódzkiej biskupa Marka Marczaka oraz węgierskiego biskupa Seged-Csanad Laszlo Kiss-Rigo.

Obchody Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej zakończy koncert plenerowy, w którym wystąpi legendarna węgierska grupa Omega, znana ze światowego hitu „Dziewczyna o perłowych włosach”. Muzycy z Węgier zapowiedzieli też wykonanie po polsku utworu „Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena. Na scenie pojawi się też Michał Szpak z zespołem.

Przypadający 23 marca Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej został ustanowiony przez parlamenty obu państw w 2007 roku.

PAP/RIRM

drukuj