Prezydent A. Duda: wkrótce nowy projekt ustawy frankowej

Już niedługo ma być gotowy nowy projekt ustawy frankowej. Zespół ekspertów po opinii Narodowego Banku Polskiego i Komisji Nadzoru Finansowego pracuje nad zmianami ustawy – powiedział w piątek prezydent RP Andrzej Duda.

Prezydent zapewnił, że nie wycofuje się ze swoich zobowiązań dot. pomocy osobom zadłużonym w obcej walucie.

Ustawa uwzględni zarówno potrzeby osób, które wzięły kredyt we frankach, jak i sytuację sektora finansowego – zaznaczył Andrzej Duda.

– Absolutnie się nie wycofuję ze swojego zobowiązani i nigdy się nie wycofywałem. Prowadzimy prace, które – wierzę w to głęboko – mają charakter konstruktywny. Prowadziliśmy je wcześniej z udziałem środowisk zainteresowanych rozwiązaniem tego problemu na drodze ustawowej. Jest opinia NBP, jest opinia KNF i ja, z odpowiednim projektem, tak, aby w żaden sposób nie zachwiać bezpieczeństwa tego sektora – a w związku z tym i bezpieczeństwa finansowego RP, bo to jest również kwestia odpowiedzialności prezydenta i proszę o tym pamiętać – odpowiednią ustawę złożę. Mam nadzieję, że nastąpi to w perspektywie niedługiej – mówił prezydent.

W ubiegłym miesiącu KNF przedstawiła koszty wejścia w życie ustawy. Z wyliczeń Komisji wynika, że banki zapłaciłyby blisko 67 miliardów złotych.

Prezydencki projekt ustawy był zapowiadany jeszcze w kampanii wyborczej. Zakłada m.in. przeliczenie walutowego kredytu hipotecznego na złotówki po „sprawiedliwym” kursie. Biuro prasowe prezydenta poinformowało, że jedną z rozważanych opcji jest większe rozłożenie kosztów, które musiałyby ponieść banki.

RIRM

drukuj