Norweski dziennik znieważył prezydenta Andrzeja Dudę

Reduta Dobrego Imienia interweniuje ws. znieważenia polskiego prezydenta. Chodzi o artykuł norweskiego dziennika „Dagbladet” dotyczący zawetowanych ustaw o sądownictwie, w którym porównano prezydenta Andrzeja Dudę do psa.

Tekst publikacji został opatrzony tytułem: „Pies Kaczyńskiego stał się mężczyzną”. W związku z tym Fundacja Reduta Dobrego Imienia – Polska Liga Przeciw Zniesławieniom wezwała do protestów w tej sprawie. Zachęca, aby do redakcji norweskiego pisma kierować pismo sprzeciwiające się obrażaniu prezydenta Polski.

Maciej Świrski z Reduty Dobrego Imienia ocenia, że artykuł jest przykładem stosunku Norwegów do Polaków.

Artykuł, który ukazał się w norweskiej gazecie „Dagbladet”, która nie pierwszy raz atakuje Polskę, jest przykładem stosunku Norwegów do Polaków. Śmiało można powiedzieć, że Polacy są traktowani przez Norwegów w sposób rasistowski, a powiedzenie o prezydencie w ten sposób jest przykładem takiego myślenia o Polakach. Przyczyną tego jest ponad 20-letnia bezczynność władz Polski w kwestii mówienia prawdy o Polsce. W Norwegii utrwalił się obraz Polaka jako antysemity i podczłowieka. To są kalki myślowe i kalki pojęciowe, które są w Norwegii żywe od II wojny światowej – mówi Maciej Świrski.

„Dagbladet” to popołudniowy dziennik norweski założony w 1869 roku i ukazujący się w Oslo. Jest trzecią co do wielkości gazetą w Norwegii.

RIRM

drukuj