Włochy: 72 tys. hektarów obszarów leśnych spłonęło w pożarach od maja

Ponad 72 tys. hektarów obszarów leśnych spłonęło we Włoszech od maja – taki jest przedstawiony w piątek najnowszy bilans rekordowych pożarów, szalejących w niemal całym kraju. Od początku roku pożary objęły powierzchnię 75 tys. hektarów.

Ze statystyk zaprezentowanych przez włoską Ligę Ochrony Środowiska (Legambiente) wynika, że strawiony przez ogień obszar lasów jest półtora raza większy niż w całym zeszłym roku, gdy spłonęło prawie 48 tys. hektarów.

Najbardziej dotkniętym przez żywioł regionem jest Sycylia, gdzie zniszczonych zostało 25 tys. hektarów terenów leśnych. Kolejne miejsca w tej skali zniszczeń zajmują Kalabria i Kampania na południu.

Tysiące hektarów spłonęło też w stołecznym regionie Lacjum, na Sardynii, w Apulii i Ligurii.

Według ekspertów Ligi, “wybuchową mieszankę” stanowią rekordowe upały oraz brak należytej troski o lasy i ich konserwacji. Dodatkowo, zauważają, rośnie liczba podpaleń, dokonywanych także przez mafię z powodu interesów ekonomicznych.

Liczba podpaleń wzrosła dwukrotnie w porównaniu z 2015 r. W ostatnich tygodniach zatrzymano kilkudziesięciu piromanów.

W piątek karabinierzy aresztowali 24-letniego rzeźnika z okolic Neapolu, oskarżonego o to, że 14 lipca dokonał podpalenia lasu w rejonie Torre del Greco. Wywołany przez niego pożar strawił 10 tys. metrów kwadratowych parku narodowego wokół Wezuwiusza.

W kolejnym dniu pożarów strażacy walczą z ogniem między innymi w wielkim lesie sosnowym w Castelfusano na peryferiach Rzymu.

 

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl