fot. PAP/EPA

Prezydent Andrzej Duda na spotkaniu grupy Arraiolos

Prezydent Andrzej Duda bierze udział w XI spotkaniu prezydentów Państw Grupy Arraiolos, które rozpoczęło się w poniedziałek w Niemczech. To nieoficjalne rozmowy przywódców Polski, Niemiec, Austrii, Finlandii, Łotwy, Portugalii, Węgier, Słowenii i Włoch.

Przywódcy rozmawiają o europejskiej spójności i edukacji oraz na temat kryzysu migracyjnego w Europie.

Prezydencki minister ds. zagranicznych Krzysztof Szczerski powiedział na konferencji w Eisenach, że Andrzej Duda odbywa również spotkania bilateralne.

– Pan prezydent Duda zaprosił na spotkania dwustronne prezydenta Słowenii (to spotkanie już się odbyło), prezydenta Finlandii (to spotkanie też już się odbyło); jutro mamy spotkania z panem prezydentem Włoch i z panem prezydentem Łotwy. Te dwa tematy w czasie dzisiejszych rozmów dwustronnych pana prezydenta dominowały – z jednej strony kryzys związany z migracją, z drugiej strony kryzys związany z sytuacją na wschodzie. W obu tych kryzysach potrzebna jest silna europejska odpowiedź. Europa musi być silna, ale też nie może być bezradna. Dzisiaj Europa będąc silną jest jednocześnie bezradna wobec tych dwóch kryzysów. To należy przezwyciężyć, o tym rozmawiamy – powiedział Krzysztof Szczerski.

Prof. Arkady Rzegocki, politolog, zauważa, że prezydent Andrzej Duda od początku swojej kadencji bardzo aktywnie działa na arenie międzynarodowej.  Ekspert zwrócił także uwagę na miejsce, w jakim odbywa się spotkanie.

– Zamek Wartburg to miejsce gdzie Luter przez ponad rok tłumaczył Biblię. To jest zamek, który później stał się symbolem narodzin nowoczesnego narodu niemieckiego i także nacjonalizmu niemieckiego, a po 1989 roku stał się symbolem zjednoczenia Niemiec, dlatego że on się znajduje tuż przy granicy dawnej NRD. Tak więc ten wymiar symboliczny jest tutaj niezwykle ważny, a spotkanie ma być poświęcone edukacji. Jeden z zaplanowanych wykładów ma dotyczyć wpływu reformacji na edukację. To jest dobry moment żeby przypominać o polskich tradycjach, gdzie reformacja, gdzie spory religijne miały zupełnie inny charakter niż w większości krajów europejskich – zwrócił uwagę prof. Arkady Rzegocki.

Prezydentowi w trakcie wizyty w Niemczech towarzyszy małżonka Agata Duda.

Nieformalne spotkania prezydentów grupy Arraiolos zostały zapoczątkowane w październiku 2003 roku. W 2013 r. spotkanie prezydentów państw grupy odbyło się w Krakowie, a w ubiegłym roku w Bradze.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj