fot. PAP/EPA

UE Przyjęła kolejny pakiet sankcji wobec Białorusi

Rada Unii Europejskiej przyjęła w czwartek kolejny pakiet sankcji wobec Białorusi. Restrykcje polegają na zakazie wjazdu do Unii Europejskiej i zamrożeniu aktywów.

Sankcje obejmują ok. 30 osób i podmiotów zaangażowanych w represje wobec społeczeństwa obywatelskiego i sprowadzanie migrantów na Białoruś. Dotyczą m.in. linii lotniczych Belavia.

Decyzja prawdopodobnie jeszcze w czwartek zostanie opublikowana w dzienniku urzędowym UE, co będzie oznaczało jej wejściem w życie.

Ambasador Polski przy UE Andrzej Sadoś powiedział w środę, że decyzja Unii o nałożeniu sankcji na Białoruś to dopiero początek, a UE intensywnie pracuje nad kolejnym, znacznie szerszym pakietem sankcyjnym, który obejmie wszystkich funkcjonariuszy reżimu odpowiedzialnych za ataki na Polskę, a także przedsiębiorstwa i podmioty wspierające reżim.

Kolejny, szósty już pakiet sankcji, ma być znacznie większy niż ten, który został przyjęty w środę.

15 listopada ministrowie spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej przyjęli w Brukseli nowe kryteria dotyczące sankcji wobec Białorusi w związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej.

PAP

drukuj