fot. PAP/Radek Pietruszka

RE przyjęła plan gospodarczy dla demokratycznej Białorusi; nałożono sankcje na otoczenie A. Łukaszenki

Rada Europejska, z inicjatywy Polski i Grupy Wyszehradzkiej, przyjęła plan gospodarczy dla demokratycznej Białorusi – poinformował premier Mateusz Morawiecki. Unijni liderzy zdecydowali też o nałożeniu sankcji na otoczenie Alaksandra Łukaszenki. Na liście sankcji nie ma przywódcy reżimu. W piątek trwa drugi dzień szczytu w Brukseli.

Premier Mateusz Morawiecki oświadczył, że „Rada Europejska po bardzo długiej debacie przyjęła zaproponowany przez Polskę plan ekonomiczny, plan gospodarczy dla demokratycznej Białorusi”.

– Było to konsekwencją naszych działań w ostatnich kilku tygodniach. Najpierw przedstawiliśmy ten plan w Lublinie naszym partnerom z Grupy Wyszehradzkiej. Następnie zaprezentowaliśmy go w KE pani przewodniczącej Ursuli von der Leyen. Ona również otrzymała zadanie od Rady Europejskiej, co zostało ujęte w konkluzjach, żeby ten plan dalej rozwinąć i przedstawić do realizacji w kolejnych miesiącach. Plan ma wspierać demokratyczne przemiany na Białorusi. Zmiany, które mają służyć wolnej, suwerennej Białorusi – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

– Cała RE zgodziła się na taki plan gospodarczy, ponieważ jest to pozytywna oferta dla społeczeństwa białoruskiego – dodał.

TV Trwam News

drukuj