Białoruś: Festiwal Kultury Polskiej i dyktando w mińskiej szkole

Festiwal Kultury Polskiej i konkurs języka polskiego, zorganizowane przez miński oddział Polskiej Macierzy Szkolnej, odbyły się w sobotę w białoruskiej stolicy w szkole średniej nr 69.

 

„Tematem tegorocznego Festiwalu Kultury Polskiej jest stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę” – powiedziała PAP Maryna Repkina, szefowa mińskiego oddziału Polskiej Macierzy Szkolnej.

„W roku stulecia odzyskania niepodległości szczególnie pamiętamy, że przez 123 lata Polska, nieistniejąca na mapie, przetrwała dzięki językowi, kulturze, tradycji” – mówił kierownik wydziału konsularnego ambasady RP w Mińsku Marek Pędzich.

W festiwalu wzięli udział głównie artyści w młodszym wieku, pochodzący z okolic Mińska.

„Mieliśmy bardzo dużo zgłoszeń, w tym także od dorosłych, ale chętnych było zbyt wielu i postanowiliśmy dać pierwszeństwo dzieciom” – powiedziała Repkina.

Wcześniej odbył się konkurs języka polskiego.

„Konkurs, w którym młodsze dzieci piszą test z gramatyki i ortografii, a najstarsze – dyktando – jest już naszą wieloletnią tradycją” – podkreśliła Maryna Repkina.

W konkursie wzięło udział ponad 90 dzieci z obwodu mińskiego z różnych placówek oświatowych, od kółek i szkół społecznych po szkoły państwowe.

Jak powiedziała Maryna Repkina, konkurs „jest podsumowaniem wysiłku pracy dzieci i nauczycieli w ciągu roku”.

PMS działa na rzecz „szerzenia oświaty polskojęzycznej na terenie Białorusi w duchu narodowym, chrześcijańskim i obywatelskim”. Nauczyciele zrzeszeni w PMS prowadzą zajęcia z języka polskiego w szkołach państwowych i społecznych.

W szkole nr 69 w Mińsku języka polskiego jako przedmiotu uczy się w dwóch klasach ok. 60 dzieci.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl