Autorstwa Павел Беларусалім - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=65286475

Białoruś: Paweł Siewiaryniec i szóstka innych opozycjonistów z karami od 4 do 7 lat więzienia

Na 7 lat więzienia o zaostrzonym rygorze skazał sąd w Mohylewie białoruskiego opozycjonistę Pawła Siewiaryńca. Przebywał on w areszcie od czerwca 2020 roku. Na kary od 4 do 7 lat więzienia sąd skazał też sześcioro innych aktywistów.

Paweł Siewiaryniec został zatrzymany za pikietę z czerwca ubiegłego roku w czasie trwającej wówczas kampanii przed wyborami prezydenckimi na Białorusi. Został skazany za „organizację masowych zamieszek”.

Razem z Pawłem Siewiaryńcem przed sądem stanęli jeszcze: Maksim Winiarski, Dzmitryj Kazłou, Andrej Wojnicz, Paweł Juchniewicz, Jauhien Afnahiel i Iryna Szczasna.

Władze zarzuciły im – różne osoby miały różne zarzuty – udział w zamieszkach, przygotowanie ludzi do udziału w zamieszkach, finansowanie tych działań, organizację masowych działań poważnie naruszających porządek publiczny.

Jauhiena Afnahiela i Andreja Wojnicza sąd ukarał 7 latami więzienia. Paweł Juchniewicz, Maksim Winiarski i Dzmitryj Kazłou otrzymali po 5 lat, a Iryna Szczasna – 4 lata.

Proces był tajny, ponieważ „akta sprawy mają związek z informacjami chronionymi przez prawo”. Na proces, który toczył się przed sądem w Mohylewie na wschodzie Białorusi, nie wpuszczano nawet członków rodzin.

Wszyscy skazani zostali uznani przez białoruskich obrońców praw człowieka za więźniów politycznych.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl