fot. youtube.com

Caritas Polska i Fundacja Energa pomagają Afryce i na Białorusi

Fundacja Energa przekazała 80 tys. zł na wsparcie działań Caritasu Polska w Afryce i na Białorusi. Środki wspomogą poszkodowanych przez powodzie w Mozambiku i zapewnią wsparcie medyczne potrzebującym w Rwandzie, na Madagaskarze i Białorusi.

„Caritas Polska na bieżąco monitoruje sytuację potrzebujących na całym świecie i reaguje na apel o pomoc” – poinformowało PAP w czwartek biuro prasowe Caritasu.

„Cieszę się, że Fundacja Energa obdarzyła zaufaniem Caritas Polska w realizacji tych dzieł miłosierdzia” – powiedział dyrektor Caritasu ks. Marcin Iżycki.

Jak poinformowało PAP w czwartek biuro prasowe Caritasu Polska, część z przekazanych pieniędzy wesprze dotkniętych skutkami powodzi w Mozambiku, wywołanej cyklonem Idai, jaki nawiedził południowo-wschodnią Afrykę w marcu tego roku. Projekt koncentruje się na zapewnieniu poszkodowanym środków higienicznych, które są niezbędne w obliczu rozprzestrzeniającej się w kraju epidemii cholery, a także braku czystej wody i infrastruktury sanitarnej. Ponadto zostaną kupione koce termiczne. Wskutek kataklizmu tysiące osób straciło dach nad głową i zmuszonych było szukać tymczasowego schronienia, które jednak nie zapewnia odpowiedniej ochrony przez chłodem i wilgocią.

Drugi z dofinansowanych projektów przewiduje wsparcie czterech placówek medycznych w dwóch krajach afrykańskich i na Białorusi. W Rwandzie – pomoc dla ośrodka zdrowia w miejscowości Nyakinama i przychodni stomatologicznej w Kabudze. Obie placówki prowadzone są przez siostry ze Zgromadzenia Sióstr od Aniołów. Pieniądze zostaną wykorzystane na zakup niezbędnych leków i środków dezynfekcyjnych, końcówek stomatologicznych i sprzętu endoskopowego.

Ośrodek zdrowia w Nyakinamie zapewnia mieszkańcom regionu kompleksową pomoc medyczną: konsultacje ambulatoryjne, badania profilaktyczne, szczepienia. W obiekcie są także 54 łóżka szpitalne, sala porodowa, laboratorium, apteka i centrum dożywiania. Ośrodek obejmuje opieką blisko 34 tys. osób mieszkających w ponad pięćdziesięciu wioskach, z których najodleglejsza oddalona jest o dwie i pół godziny drogi pieszo. Każdego dnia z placówki korzysta ok. 100 pacjentów.

Istniejąca od 8 lat przychodnia stomatologiczna w Kabudze gromadzi rzesze pacjentów. Specjalistyczna opieka stomatologiczna w tej części Afryki praktycznie nie istnieje, do placówki przybywają pacjenci z całego kraju, a także z Ugandy i Demokratycznej Republiki Konga.

Na Madagaskarze pieniądze zostaną przeznaczone na wyposażenie gabinetu lekarskiego w miejscowości Befasy w niezbędne narzędzia i środki do bieżącego funkcjonowania. Sprzęt trafi do „Chaty Medyka” – przychodni im. Wandy Błeńskiej, która wkrótce służyć będzie chorym mieszkańcom Befasy i okolic. W trosce o zwiększenie jakości usług medycznych wolontariusze z Fundacji Redemptoris Missio na miejscu przeprowadzą serię szkoleń.

Na Białorusi pieniądze umożliwią wyposażenie miejscowego szpitala w specjalistyczne łóżka rehabilitacyjne dla osób obłożenie chorych. Zapewnią one odpowiednią pomoc najbardziej potrzebującym. Łóżka te zostaną również wykorzystane w powstającym pierwszym charytatywnym Domu Seniora Caritasu Diecezji Grodzieńskiej w Sopoćkiniach.

Na co dzień Fundacja Energa niesie pomoc głównie poszkodowanym przez los dzieciom oraz organizacjom i instytucjom działającym na ich rzecz. Uczestniczy w licznych przedsięwzięciach, docierając do odległych zakątków, aby spotkać się z obrazem biedy, wykluczenia, osamotnienia i niknącej nadziei.

„Motywacja pomagania na świecie jest dokładnie taka sama jak motywacja pomagania na terenie naszego kraju. Po pierwsze, doświadczenie Caritasu było przekonywające, a po drugie, jest dla nas ważny spokój ducha. Wiemy bowiem, że te środki zostaną wykorzystane dobrze” – powiedział prezes Fundacji Leszek Urba.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl