fot. PAP/Darek Delmanowicz

Kolejne śmierci z wychłodzenia. Służby ponawiają apel o uwagę

Minionej doby z powodu wychłodzenia organizmu zmarło 8 osób. Służby apelują o wzmożoną uwagę i informowanie o osobach przebywających w tym czasie na dworze. Od listopada zamarzło w sumie 58 osób. 

Anna Adamkiewicz z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa zachęca, by wobec potrzebujących pomocy osób nie przechodzić obojętnie.

– Jeżeli wiemy o osobach, które mogą potrzebować pomocy, są starsze, chore, przebywają w jakichś nieogrzewanych pomieszczeniach, np. nocują w ogródkach działkowych, albo po prostu widzimy na ulicy osoby, które mogą takiej pomocy potrzebować – warto zadzwonić na policję, straż pożarną, na nr 112. Taka pomoc na pewno zostanie udzielona, i być może nasz telefon uratuje komuś życie – podkreśla Anna Adamkiewicz.

Tymczasem  Instytut i Meteorologii i Gospodarki Wodnej na najbliższe dni wciąż prognozuje mroźną pogodę.

W niektórych rejonach Polski temperatura może spaść lokalnie nawet do –20 stopni Celsjusza. Mrozom towarzyszyć mogą miejscami marznące opady, powodujące oblodzenia i gołoledź.

Niestety, nie tylko mróz zbiera śmiertelne żniwo. Z informacji Rządowego Centrum Bezpieczeństwa wynika, że 2 osoby zmarły z powodu zatrucia się czadem.

RIRM

drukuj