fot. tv trwam

W. Tomaszewski: Wprowadzenie euro na Litwie bardzo osłabiło ekonomicznie rodziny

Wprowadzenie euro na Litwie bardzo mocno osłabiło ekonomicznie rodziny – powiedział europoseł Waldemar Tomaszewski. Przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin był gościem programu „Z Parlamentu Europejskiego” na antenie TV Trwam.

Polityk był pytany o to, jak zmieniła się sytuacja na Litwie po przystąpieniu tego kraju do eurolandu. Odbyło się to cztery lata temu.

Europoseł Waldemar Tomaszewski przyznał, że odbiło się to negatywnie na portfelach obywateli. Jednocześnie zauważył, że osłabiło to także suwerenność kraju.

– Wprowadzenie euro na Litwie cztery lata temu bardzo mocno osłabiło ekonomicznie nasze rodziny, ceny drastycznie wzrosły – o kilkadziesiąt procent, a w usługach nawet kilka razy. Natomiast wypłaty bardzo powoli wzrastają i w zasadzie ludzie na tej zmianie waluty zubożeli. Już nie mówię o tym, że pozbycie się własnej waluty to jest też ograniczenie suwerenności kraju, ponieważ jest o wiele słabszy manewr monetarny, inne mechanizmy finansowo-ekonomiczne są osłabione. Na pewno kraje, które wstąpiły do strefy euro – nie zyskały – wskazał polityk.

Dziś do strefy euro należy 19 państw członkowskich Unii Europejskiej. Do eurolandu chce przystąpić Chorwacja. W tym celu władze w Zagrzebiu złożyły już wniosek. W kolejce jest Bułgaria.

Polska wstępując do UE także zobowiązała się do przyjęcia euro. Większość Polaków nie chce jednak zamiany złotówki na europejską walutę.

RIRM

drukuj