PAP/Valdemar Doveiko

Premier RP w Wilnie: Współpraca Polski i Litwy nie opiera się wyłącznie na kalkulacji, ale sięga głębiej – wspólnej historii

Premier Polski Mateusz Morawiecki przebywał dziś z wizytą w Wilnie. Podczas rozmowy z premier Litwy Ingridą Šimonytė poruszone zostały bieżące kwestie z agendy Unii Europejskiej, tematy dwustronne oraz zagadnienia z zakresu polityki regionalnej.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślał, że w ostatnich latach stosunki polsko-litewskie układają się bardzo dobrze, a współpraca na polu energetycznym, handlowym, gospodarczym, biznesowym oraz kulturalnym jest coraz mocniejsza.

– Polska i Litwa mają tak wiele wspólnych interesów w tej części świata, że aż dziw, że dopiero w ostatnich kilku latach ta współpraca układa się tak bardzo dobrze – mówił szef rządu polskiego.

Mateusz Morawiecki wskazał, że współpraca nie opiera się wyłącznie na kalkulacji, ale sięga głębiej – wspólnej historii.

https://twitter.com/PremierRP/status/1388828205839273988

– Wspólna historia sięga wspaniałych czasów Konstytucji 3 Maja i dużo, dużo głębiej w nasze dzieje wspólnej literatury, kultury sztuki, wspólnych interesów na przestrzeni wieków. Zaglądamy tam nie tylko po to, żeby sięgnąć do lamusa historii, ale wiemy doskonale, że w tej części Europy nasza współpraca na różnych polach jest absolutnie kluczowa dla utrzymania stabilności i wzrostu dobrobytu zarówno w Polsce, jak i na Litwie – dodał premier.

Premier Litwy Ingrida Šimonytė wskazała, że dzięki współpracy Litwa i Polska są silniejsze, a to sprawia, że oba państwa mogą skutecznie wspierać Białoruś i Ukrainę w walce o wolność i demokrację.

– Mocny głos Polski i Litwy oraz ścisła koordynacja działań są również potrzebne do rozwoju demokracji i wolności w sąsiedztwie Europy. Mam nadzieję, że naród białoruski oraz wspólnoty polska i litewska w tym kraju jak najszybciej doczekają się dnia, kiedy same będą mogły tworzyć własną przyszłość – akcentowała Ingrida Šimonytė. 

Premier Litwy dziękowała Mateuszowi Morawieckiemu za działania podejmowane na rzecz wzmocnienia relacji obu państw, także wzmocnienie współpracy wojskowej i obronnej.

https://twitter.com/PremierRP/status/1388776625613983747

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl