fot. PAP/Piotr Nowak

Min. Czaputowicz: Litwa jest dla Polski ważnym sojusznikiem

Litwa jest dla Polski ważnym sojusznikiem; dobre relacje są utrzymywane na najwyższym poziomie; wspólnie opowiadamy się m.in. za wzmocnieniem obecności wojsk USA w Europie oraz przeciwko Nord Stream 2 – powiedział w czwartek w Wilnie szef MSZ Jacek Czaputowicz.

Litwa jest dla nas ważnym sojusznikiem; podkreślamy wspólne sąsiedztwo, wspólną historię” – oświadczył Jacek Czaputowicz po spotkaniu z szefem litewskiej dyplomacji Linasem Linkevicziusem.

Dodał, że dobre relacje między oboma krajami są utrzymywane „na najwyższym poziomie” m.in. podczas spotkań prezydentów, premierów oraz szefów parlamentów Polski i Litwy.

Szef polskiego MSZ podkreślił też, że Polska chciałaby, aby Litwa uniezależniła się od dostaw energii z Rosji. Polski minister zauważył, że oba kraje sprzeciwiają się budowie gazociągu Nord Stream 2 oraz opowiadają się za wzmocnieniem obecności amerykańskiej w Europie Wschodniej.

Jacek Czaputowicz wskazał, że Polskę i Litwę łączą wspólne projekty infrastrukturalne takie jak budowa tras Via Carpatia, Via Baltica oraz Rail Baltica.

Zaznaczył, że oba kraje mają ponadto podobne stanowiska w sprawie budżetu UE.

Uważamy, że polityka rolna, polityka spójności nie ma właściwego odzwierciedlenia (w budżecie UE) dla znaczenia tej polityki dla naszych państw” – ocenił szef MSZ.

Jacek Czaputowicz dodał, że Polska dostrzega problemy mniejszości polskiej na Litwie.

Cieszymy się, że powstała polsko-litewska grupa robocza, która przyjrzy się konkretnym rozwiązaniom” – podkreślił.

PAP/RIRM

drukuj