fot. twitter.com/KancelariaSejmu

Sejm: Prace nad projektem nowelizacji ustawy o weteranach działań poza granicami kraju

Sejm zajmie się dziś m.in. projektem nowelizacji ustawy o weteranach działań poza granicami kraju. Do parlamentu skierował go prezydent Andrzej Duda.

W myśl nowych przepisów o status weterana ubiegać się będą mogły już nie tylko osoby, które na misjach zagranicznych spędziły nieprzerwanie 60 dni. Prezydent chce, aby prawo przysługiwało również żołnierzom, którzy służyli poza granicami kraju wielokrotnie, ale za każdym razem krócej niż 60 dni. Ci status weterana będą mogli otrzymać pod warunkiem posiadania łącznie co najmniej 90-dniowej służby.

Dr Jerzy Bukowski, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, podkreśla, że żołnierze wyjeżdżający na misję zasługują na szereg przywilejów.

Jako Polacy przywiązujemy do tej pory zbyt małą wagę do tego, aby wysoko oceniać naszych żołnierzy służących w różnych misjach zagranicznych. Wzorem powinni być dla nas Amerykanie, którzy niezwykle pięknie i konkretnie dbają o każdego żołnierza, który służył w jakiejkolwiek misji poza granicami Stanów Zjednoczonych. Obojętnie, czy było to 20 czy 90 dni, obojętnie, czy było to w jednostajnym rytmie czy z przerwami. Bardzo się cieszę, że prezydent Duda idzie w tym kierunku – mówi dr Bukowski.

Ustawa, która dziś określa prawa weteranów wojennych została uchwalona w 2011 r. Zawiera przepisy dot. uhonorowania weteranów i pomocy dla poszkodowanych na misji. Tym, którzy ucierpieli podczas służby przysługują m.in. dodatki do rent i emerytur oraz ulgi na przejazdy komunikacyjne.

Do ubiegłego roku status weterana posiadało około 16 tys. osób. A od lat 50 XX. w. w misjach zagranicznych wzięło udział ponad 100 tys. żołnierzy i kilka tysięcy funkcjonariuszy innych służb mundurowych.

RIRM

drukuj