fot. PAP/EPA

Min. J. Czaputowicz w Berlinie: Polacy mają prawo rozmawiać nt. strat poniesionych w II wojnie światowej

Polacy mają prawo rozmawiać o ogromie strat i ofiar poniesionych w czasie II wojny światowej; tocząca się w Polsce dyskusja na temat reparacji to część naszej pamięci historycznej – powiedział w czwartek szef MSZ Jacek Czaputowicz po zakończeniu rozmów z szefem niemieckiej dyplomacji Heiko Maasem w Berlinie.

Jacek Czaputowicz podkreślił na wspólnej konferencji ministrów, że Polska i Niemcy chcą pogłębić swoją wiedzę na temat historii wzajemnych stosunków „ze szczególnym uwzględnieniem doświadczenia II wojny światowej”. Wspólnym inicjatywom w tym zakresie sprzyjać będzie – według niego – przyszłoroczna 80. rocznica wybuchu tej wojny.

Minister zaznaczył w tym kontekście, że „dojrzałe relacje polityczne to także umiejętność rozmawiania o trudnych kwestiach”, do których „w przypadku Polski i Niemiec należy tragiczna spuścizna II wojny światowej”.

„Naszym zdaniem Polacy mają prawo rozmawiać na temat ogromu strat, ofiar poniesionych w czasie II wojny światowej; dyskusja na temat reparacji, która toczy się w Polsce, głównie w parlamencie i w środowiskach eksperckich, także z udziałem ekspertów niemieckich, to część naszej pamięci historycznej” – oświadczył Jacek Czaputowicz.

Minister mówił też o wkładzie, jaki do relacji między sąsiadami wnosi polska społeczność w Niemczech i niemiecka w Polsce.

„Umówiliśmy się, i to jest ważna decyzja, że już na początku roku w Warszawie odbędzie się spotkanie w formacie okrągłego stołu, które przedyskutuje relacje dotyczące właśnie naszych wzajemnych środowisk” – poinformował szef MSZ.

PAP/RIRM

drukuj