Emerytury wzrosną o co najmniej 70 zł

Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny rekomenduje przyjęcie rządowego projektu zakładające wzrost najniższych emerytur. Sprawozdanie komisja przedstawi na sali plenarnej. Początek zaplanowano na godz. 16.45.

Najniższe emerytury oraz renty wzrosną do 1100 zł. Wszystkie pozostałe świadczenia będą wyższe o co najmniej 70 zł – taka decyzja zapadła na posiedzeniu rządu.  Projekt waloryzacji rent i emerytur powstał w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Poseł Józefa Hrynkiewicz, socjolog, zaznacza, że to duże wsparcie dla najuboższych. Jak dodaje, system emerytalny to zbiór naczyń połączonych.

– Te emerytury są niskie. One są niskie z bardzo jasnych i oczywistych powodów. Decyzją rządu – przede wszystkim dzięki staraniom minister Rafalskiej – zostały podniesione o 70 zł. W stosunku do najniższej emerytury, która wyniesie 1100 zł to nie jest wysoka podwyżka. Natomiast w stosunku do zasad, które powszechnie stosujemy do podwyższania emerytur – to jest bardzo istotna podwyżka – mówi Józefa Hrynkiewicz.

Obecnie minimalna emerytura wynosi 1029,80 zł. Z kolei najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrośnie z 772,35 zł do 825 zł. Wszystkie pozostałe renty i emerytury będą wyższe o co najmniej 70 zł. Świadczenia wzrosną od 1 marca przyszłego roku.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl