176 tysięcy wniosków o przejście na emeryturę
Coraz więcej osób składa do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych swoje pierwsze wnioski o emeryturę. Na dzień 25 września takich osób było ponad 176 tysięcy. Tak ogromne tempo składania wniosków to efekt obniżenia wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Nowe przepisy wejdą w życie 1 października.
1 października wejdą w życie przepisy obniżające wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Jest to powrót do stanu sprzed reformy rządu Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego z 2012 roku, która wprowadziła stopniowe podwyższanie wieku emerytalnego do 67 lat – bez względu na płeć. Wnioski o przejście na emeryturę według nowych zasad można składać od 1 września. W pierwszym etapie tempo składania wniosków było ogromne – podkreśla minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Teraz składa je średnio 10 tys. osób dziennie.
– Na 25 września wniosków takich pierwszorazowych, które został złożone w ZUS-ie jest ponad 176 250 – wskazuje Elżbieta Rafalska.
Z nowych przepisów dotyczących emerytur może skorzystać około 331 tys. osób.
– Przywrócenie wieku emerytalnego 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn to nasze wyborcze zobowiązanie, z którego się wywiązujemy i 1 października rzeczywiście start, ale składanie wniosków trwa już od 1 września. Mówimy od samego początku, że 331 tys. osób to jest ta grupa, która nabywa tych uprawnień w związku z przywróceniem wieku, ale ona właściwie stanowi 82% tego zbioru stuprocentowego, bo zwykle tak bywa, że 17-18% pozostaje dalej w pracy – akcentuje minister Elżbieta Rafalska.
Szefowa resortu rodziny pracy i polityki społecznej dodała też, że decyzja o przejściu na emeryturę od 1 października to możliwość, a nie obowiązek. Odroczenie decyzji o rok będzie skutkować zwiększeniem świadczenia. Roczne przepracowanie daje wzrost świadczenia o 8 procent.
TV Trwam News/RIRM