Obligacje Skarbu Państwa trafią dziś do ZUS-u

Z OFE do ZUS-u zostaną dziś przeniesione obligacje Skarbu Państwa. To efekt wchodzących w życie zmian w systemie emerytalnym. Według części ekonomistów spowoduje to spadki na giełdzie.

Zgodnie z nowymi przepisami OFE przekażą do ZUS-u 51,5 proc wartości aktywów netto każdego funduszu. Natomiast OFE nie będą mogły już inwestować w obligacje i w inne instrumenty dłużne gwarantowane przez Skarb Państwa.

Dr Cezary Mech, były minister finansów, oczekuje negatywnych skutków tej operacji w dłuższej perspektywie czasu.

– Jeżeli to umorzenie będzie jednocześnie oznaczało zapisanie na kontach w ZUS-ie równoważności zobowiązań to aktywa znikną z polskiego rynku. Zniknie także czynnik stabilizujący, ponieważ obligacje były inwestycjami, które może nie dawały wielkiego zysku, ale były stabilne (ponieważ niewiele można było stracić). Teraz portfele OFE będą bardzie niebezpieczne, będą zmienne, uzależnione (…). Z drugiej strony rynek obligacji Skarbu Państwa też będzie bardziej zmienny bo już teraz będzie uzależniony od inwestycji nie krajowych, ale zagranicznych – powiedział dr Cezary Mech.

Już niedługo osoby pracujące będą musiały zdecydować czy chcą by ich środki na przyszłą emeryturę gromadzone były i w OFE i w ZUS-ie, czy tylko w ZUS-ie.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl