fot. pixabay.com

[TYLKO U NAS] H. Kowalczyk: Oszczędności emerytów z OFE zasilą IKE albo trafią do ZUS-u. Emeryci absolutnie nic nie stracą. Ich pieniądze będą bezpieczniejsze

Platforma przekazała pieniądze z OFE do sektora finansów publicznych, ratując się przed długiem. OFE było złym pomysłem od samego początku. Oszczędności emerytów z OFE zasilą Indywidualne Konta Emerytalne albo trafią do ZUS-u. Powiększą kapitał emerytalny, zatem emeryci absolutnie nic nie stracą, a wręcz odwrotnie – ich pieniądze będą bezpieczniejsze – przekonywał Henryk Kowalczyk, przewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych, w rozmowie z red. Konradem Janikiem na antenie TV Trwam.

W środę Sejm ma przeprowadzić pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy w sprawie przeniesienia środków z Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE) na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE). Projekt na początku marca bieżącego roku przyjęła Rada Ministrów. [czytaj więcej]

Zgodnie z projektem każdy uczestnik OFE będzie miał do wyboru dwie możliwości: przeniesienie środków na Indywidualne Konto Emerytalne oraz złożenie deklaracji o przeniesieniu swoich środków w całości do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

– Zaczynamy prace nad dokończeniem reformy OFE, dlatego że zostały one nadwyrężone ze względu na dług publiczny. Wówczas Platforma przekazała pieniądze z OFE do sektora finansów publicznych, ratując się przed długiem. To rozwiązanie sprawiło, że OFE straciło rację bytu. Ja i tak uważam, że OFE było złym pomysłem od samego początku – ocenił Henryk Kowalczyk.

Rozmówca TV Trwam podkreślił, że pieniądze, które trafią na IKE bądź do ZUS-u, będą bezpieczne, a emeryci powiększą swój kapitał emerytalny.

– Oszczędności emerytów z OFE zasilą Indywidualne Konta Emerytalne albo trafią do ZUS-u. Powiększą kapitał emerytalny, zatem emeryci absolutnie nic nie stracą, a wręcz odwrotnie – ich pieniądze będą bezpieczniejsze, dlatego że z bezpieczeństwem zainwestowanych w akcjach pieniędzy różnie bywało. Emerytury wypłacane z OFE były bardzo symboliczne, stąd powiększenie ZUS-owskiej emerytury o środki zgromadzone w OFE na pewno będą korzystne dla emerytów – zapewniał przewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

Projekt zakłada, że wypłata środków z IKE będzie możliwa po osiągnięciu wieku emerytalnego i wolna od jakiegokolwiek podatku. Natomiast środki przenoszone z OFE na IKE będą objęte jednorazową zryczałtowaną opłatą w wysokości 15 proc. wartości środków na rachunku OFE.

– Jeśli ktoś ma założone Indywidualne Konto Emerytalne, to będzie mógł je powiększyć, natomiast jeśli ktoś z niego nie korzysta, tylko z tradycyjnej emerytury, to będzie mógł utrzymać to w ZUS-ie. Ważna będzie wola właściciela pieniędzy. (…) Jeśli byśmy pojedynczo przenosili czy wypłacali emerytury, to i tak najniższa skala podatkowa wynosi 17 proc. Zatem proponowane 15 proc. jest oczywiście korzystniejsze. To jest też gwarancja, że jakiekolwiek wypłacane z tego tytułu pieniądze będą bez podatku. To jest zagwarantowane w ustawie, której nikt później nie może naruszyć, bo będą to prawa nabyte – wyjaśnił poseł.

Rada Ministrów chce, aby ustawa weszła w życie z dniem 1 czerwca 2021 r. Do 2 sierpnia będzie czas na złożenie deklaracji o przeniesieniu środków z OFE do ZUS.

radiomaryja.pl

drukuj