ZUS: rosną wpływy na indywidualnych numerach rachunków składkowych

W styczniu ponad 2,4 mln płatników składek w ponad 2,5 mln przelewów wpłaciło na swoje indywidualne numery rachunków składkowych 20,5 mld zł. Jest to kwota aż o 1,7 mld zł, czyli 9,5 proc. wyższa niż w styczniu 2018 r. – poinformował w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

ZUS rozpoczął tegoroczną wysyłkę listów z informacją dla płatników o stanie bieżących rozliczeń składkowych. W styczniu do przedsiębiorców wysłanych zostało 24 tys. korespondencji.

„E-składka, czyli indywidualne numery rachunków składkowych uwidoczniła jak sprawnie może działać instytucja publiczna w kontakcie z klientem. Dziś chyba żaden z przedsiębiorców nie wyobraża sobie powrotu do tego, co było, czyli trzech, a nawet czterech oddzielnych przelewów. Dzięki indywidualnym numerom rachunków składkowych każdy ma swoje własne rozliczenia pod ręką i zawsze może do nich zajrzeć wchodząc na swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS” – podsumowuje projekt e-składki prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Indywidualne numery rachunków składkowych obowiązują od 1 stycznia 2018 r. Od tego dnia przedsiębiorcy zamiast wykonywać trzy lub cztery przelewy (wraz z przelewem na Fundusz Emerytury Pomostowych) wykonują tylko jeden przelew na swój własny rachunek.

Jak informuje ZUS, dzięki e-składce liczba błędnych przelewów została ograniczona o 99,9 proc., z 271 tys. w 2017 r. do 346 w ubiegłym roku. W 2018 r. na indywidualne numery rachunków składkowych wpłynęło 257,2 mld zł, czyli o prawie 20 mld zł więcej niż w 2017 r.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl