fot. PAP/Albert Zawada

Osoby dorabiające do świadczenia przedemerytalnego mają ostatnie dwa tygodnie na złożenie do ZUS zaświadczeń o przychodach

Jeszcze tylko dwa tygodnie mają osoby dorabiające do świadczenia przedemerytalnego, by przekazać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zaświadczenia o przychodach. Chodzi o okres od 1 marca 2023 roku do 29 lutego 2024 roku.

Informacja o przychodach jest niezbędna, by ZUS mógł ustalić czy wypłacał świadczenie w prawidłowej wysokości.  Osoby, które kontynuują zatrudnienie i jednocześnie pobierają świadczenie lub zasiłek przedemerytalny, muszą przestrzegać granicznych kwot przychodu.

Ich przekroczenie może wpłynąć na zmniejszenie lub zwiększenie świadczenia – przypomniała Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS z województwa kujawsko-pomorskiego.

Jeśli przychód przekracza określone progi, czyli 25 procent i 70 procent przeciętnego wynagrodzenia w roku kalendarzowym poprzedzającym waloryzację, świadczenie może zostać zmniejszone lub zawieszone. By otrzymać świadczenie przedemerytalne w pełnej wysokości, roczna kwota przychodów w okresie rozliczeniowym od 1 marca 2023 roku do 29 lutego 2024 roku nie mogła przekroczyć 19039,20 zł brutto. Jeśli przychód przekroczył tę kwotę, ale nie był wyższy 53308,80 zł brutto, to ZUS dokona zawieszenia – wyjaśniła Krystyna Michałek.

Po przekroczeniu kwoty ponad 53 tys. zł brutto ZUS zawiesi wypłatę świadczenia. Do 31 maja jest czas na dostarczenie do Zakładu zaświadczenia z zakładu pracy o swoich zarobkach albo oświadczenia w przypadku osób, które prowadzących własną działalność gospodarczą. Przychodem tej drugiej grupy osób jest deklarowana podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Co ważne, rozliczeniu podlegają również przychody z pracy za granicą czy z tytułu bycia członkiem rady nadzorczej.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl