Fot. PAP

ZUS dostanie z OFE kilka miliardów mniej

Rząd pomylił się w obliczeniach i ZUS dostanie z OFE kilka miliardów mniej, niż planowano – podaje jeden z dzienników. Reforma OFE miała dać Funduszowi Ubezpieczeń Społecznych w tym roku 15 mld 400 mln zł.

Na tę kwotę składają się przychody z tytułu przeniesienia części aktywów z OFE oraz środki z kont tych osób, którym do emerytury pozostało 10 lat lub mniej. Struktura przekazanych przez OFE aktywów na początku lutego wskazuje, że w bieżącym roku do funduszu trafi niespełna 7 mld zł. Z kolei z tzw. „suwaka” do ZUS spłynie blisko 4,5 mld zł. Oznacza to, że zabraknie 4 mld zł., a zakładana kwota 15 mld 400 mln zł. została przeszacowana.

To jest charakterystyczne, że rząd PO-PSL właściwie nic nie umie porządnie policzyć – mówi Janusz Szewczak, ekonomista. Przykładem – jak dodaje – są szacunki dot. wzrostu gospodarczego, który zdaniem rządu miał w III kwartale wynieść 3proc. a plasuje się na poziomie 2,7 proc.

To wszystko pokazuje, że sytuacja w ZUS–ie jest dramatyczna, jeśli chodzi o pieniądze i nawet samo przeniesienie części obligacyjnej niczego nie załatwia. To jedynie umożliwia rządowi dalsze zapożyczanie się, głównie za granicą. Inaczej wierzyciele nie chcieliby nam już pożyczać i kupować polskich obligacji. Problem finansowania ZUS-u jest nadal nierozwiązany. Rząd ukrywa prawdę o stanie finansów publicznych, w tym również stanie Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wobec polskiego społeczeństwa – twierdzi Janusz Szewczak.

Chociaż braki w ZUS mogą być spore, to jego prezes zapewnia, że nie będzie problemu z płynnością finansową.

RIRM 

drukuj