ZUS wypłacił pierwsze emerytury po obniżeniu wieku emerytalnego

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił już pierwsze emerytury po obniżeniu wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. W ubiegły piątek ZUS wysłał pieniądze do blisko 4,6 tys. osób, które złożyły wnioski o emeryturę we wrześniu – powiedziała prezes Zakładu prof. Gertruda Uścińska.

Pracownicy ZUS obsłużyli ponad 1 mln osób i przyjęli 340 tys. wniosków, w tym 224 tys. z tytułu obniżenia wieku. ZUS wydał do tej pory 48,5 tys. decyzji emerytalnych. Średnia emerytura kobiet, którym wydano już decyzję, to 1540 zł, a mężczyzn – 2800 zł.

Z czego wynika różnica w wysokości świadczenia – tłumaczy prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Po pierwsze, to jest okres gromadzenia kapitału. Im on jest krótszy, to jest niższa wysokość, im dłuższy, to świadczenie jest wyższe i ta różnica tutaj jest widoczna. Przede wszystkim to także będzie wynikało z tej struktury, bo podaliśmy informację na podstawie pierwszych naszych analiz, że z 224 tys. wnioskodawców 87 proc. to osoby, które wcześniej pobierały świadczenie rentowe czy świadczenie przedemerytalne. Jest tam też całkiem spora grupa, prawie 27 proc. osób, które wcześniej nie pracowały. Te, co przeszły ze wcześniejszych świadczeń, będą mieć świadczenie nie mniejsze niż dotychczas – powiedziała prof. Gertruda Uścińska.    

Wśród osób, które w najbliższym czasie dostaną pierwsze wypłaty emerytury, kobiety stanowiły 55 proc., a mężczyźni – 45 proc. 614 osobom świadczenia przyznano, ale od razu zawieszono z uwagi na to, że nie rozwiązali stosunku pracy, czyli kontynuują zatrudnienie.

Kolejne transze przelewów z ZUS dla nowych świadczeniobiorców przewidziano na poniedziałek, środę i piątek.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl