fot. TT/@MorawieckiM

Realizacja porozumienia rządu z „Solidarnością”

Do Sejmu wpłynął projekt ustawy wstrzymujący wygaszanie emerytur pomostowych. Kontynuowane są też negocjacje obozu władzy z „Solidarnością” w sprawie emerytur stażowych.

Regulacje, jakie trafiły do Sejmu, są wypełnieniem porozumienia, jakie obóz władzy zawarł z „Solidarnością”. Przewodniczący Piotr Duda ogłaszał wtedy, że niebawem pojawią się regulacje o zaprzestaniu wygaszania emerytur pomostowych. Projekt ustawy wpłynął do Sejmu.

Emerytury pomostowe są świadczeniem okresowym, wypłacanym do momentu, gdy osoba z niej korzystająca nie nabędzie prawa do uzyskania powszechnej emerytury. Obejmują tych pracowników, którzy wykonywali swoją pracę w szczególnych warunkach. W poprzednim roku ze świadczenia korzystało w Polsce blisko 40 tys. osób, a przeciętna emerytura pomostowa wynosiła 3800 zł.

Do tej pory barierą, jaka uniemożliwiała wielu osobom skorzystanie z tego rozwiązania, była data podjęcia pracy. Trzeba było ją wykonywać jeszcze przed 1 stycznia 1999 roku. W myśl nowych regulacji ta bariera zostanie zniesiona.

W tym samym projekcie zapisano też inne punkty realizujące umowę obozu rządzącego z „Solidarnością”: ochronę działaczy związkowych w sprawach z zakresu prawa pracy, a także wyłączenie dodatku za szczególne warunki pracy z płacy minimalnej. Jest też deklaracja o otwarciu drogi do emerytur stażowych, ale tutaj na szczegóły trzeba będzie poczekać, bo negocjacje z „Solidarnością” wciąż się toczą.

– Rozmawiamy o pełnych latach składkowych, rozmawiamy o dużo wyższym pułapie przepracowanym przez pracowników. Ten etap negocjacji nie został jeszcze zakończony. Trudno dzisiaj mówić o czymś, co toczy się, będzie się toczyło w najbliższych miesiącach, kwartałach, jako o czymś przesądzonym – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki.

Emerytura stażowa oznacza, że na emeryturę można przejść niezależnie od wieku. Warunkiem jest wystarczająco długi staż pracy. Według propozycji, jaką wcześniej zgłaszała „Solidarność”, w przypadku kobiet ten staż miałby wynieść 35 lat, a w przypadku mężczyzn 40 lat.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl