W Sejmie odbędzie się głosowanie ws. projektów o TK

Sejm ma głosować dziś nad wnioskami o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektów Prawa i Sprawiedliwości i Polskiego Stronnictwa Ludowego ws. zmian w prawie dotyczącym Trybunału Konstytucyjnego. Wnioski złożył klub Nowoczesnej.

Partia Ryszarda Petru złożyła wniosek podczas wczorajszej debaty, w której oprócz propozycji PiS i PSL, omawiany był także obywatelski projekt ustawy o TK wniesiony przez Komitet Obrony Demokracji. Uzasadniając wnioski o odrzucenie projektów PiS i PSL, posłowie Nowoczesnej stwierdzili, że zawierają one niekonstytucyjne rozwiązania.

Poseł PiS-u Bartłomiej Wróblewski podczas debaty zapowiedział, że jego partia poprze dalsze prace nad wszystkimi projektami.

– Dostrzegamy konstruktywną wartość nie tylko własnego projektu, ale też części rozwiązań zaproponowanych w dwóch pozostałych projektach. W sprawach, które budzą tak wiele emocji politycznych i budzą je przez tak długi czas destrukcyjne wydaje się podejście wszystko albo nic. Dlatego uważamy, że bazując na rozwiązaniach zawartych w zgłoszonych projektach, należy pracować nad wypracowaniem optymalnej, kompromisowej regulacji. Występując w imieniu Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość oświadczam, że klub poprze dalsze prace nad wszystkimi trzema projektami – powiedział Bartłomiej Wróblewski.

Poparcie trzech propozycji zapowiedział również Kukiz15’ i PSL. Platforma Obywatelska w czasie debaty podnosiła, że gdyby PiS chciało kompromisu, to prezydent zaprzysiągłby trzech sędziów TK z października ubiegłego roku, a premier opublikowałaby wyroki TK.

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj