W Sejmie I czytanie projektu o połączeniu prokuratury z MS

Chcemy odbudować zaufanie do prokuratury – powiedział poseł Prawa i Sprawiedliwości Michał Wójcik. Polityk odniósł się w ten sposób do projektu połączenia funkcji ministra sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego.

Połączenie ma doprowadzić do odzyskania przez osobę kierującą prokuraturą silnej pozycji zarówno wobec podległych prokuratorów, jak i organów zewnętrznych.

Projekt przewiduje także, m.in. likwidację odrębnej prokuratury wojskowej. Daje też więcej praw Prokuratorowi Generalnemu. Ponadto, prokuratorskie postępowania dyscyplinarne mają stać się jawne.

Poseł Michał Wójcik podkreśla, że prokuratura powinna zajmować się ściganiem przestępstw, a nie – jak było dotychczas – wizytacjami czy kontrolami innych prokuratorów.

– 40 proc. prokuratorów w Polsce zajmuje się ocenami swoich kolegów w środowisku prokuratorskim. My dziś mówimy stop tego rodzaju praktykom. Jak największą liczbę prokuratorów musimy przerzucić na ten obszar liniowy, na obszar walki z przestępczością, bo to jest zadanie prokuratorów. Sprawa druga to oczywiście odbudowanie zaufania do prokuratury. Dziś, co trzeci Polak ufa prokuraturze. To jest zły wynik i my – mam nadzieję – że w ciągu kilku lat odbudujemy to zaufanie. Ale, żeby to zrobić, to trzeba zmienić strukturę prokuratury. Koniec z Prokuraturą Generalną, koniec z prokuraturami apelacyjnymi, będzie Prokuratura Krajowa, kiedyś już funkcjonowała. My powracamy do tego modelu. Powstaną prokuratury regionalne. Na poziomie regionalnym będziemy się zajmowali przede wszystkim ściganiem tych najpoważniejszych przestępstw gospodarczych, finansowych i korupcyjnych – mówi poseł Michał Wójcik.

Funkcję ministra sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego rozdzieliła w 2010 roku Platforma Obywatelska. Ruch ten od początku krytykowało Prawo i Sprawiedliwość wskazując, że minister za pośrednictwem prokuratury powinien móc wpływać na politykę karną.

Obecnie obowiązująca ustawa o prokuraturze pochodzi z 1985r. i była wielokrotnie nowelizowana.


RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl