Rzecznik Praw Obywatelskich spotkała się z protestującymi opiekunami

Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz spotkała się popołudniu z opiekunami dorosłych niepełnosprawnych, protestującymi przed Sejmem. Powiedziała m.in., że przeanalizuje odpowiedzialność urzędników w związku z przedłużającym się wdrażaniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. świadczeń.

Opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych protestują przed Sejmem od czwartku. Domagają się przywrócenia odebranych im w lipcu 2013 r. świadczeń pielęgnacyjnych, co zakwestionował w ubiegłym roku Trybunał Konstytucyjny.

Zdaniem opiekunów rozwiązania proponowane przez rząd zmierzają do tego, by zapewnić im jedynie specjalny zasiłek opiekuńczy – mówi Marzena Kaczmarek, jedna z protestujących opiekunek.

Rozmawialiśmy z panią rzecznik o naszej sytuacji i o realizacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który nie jest realizowany. Pani rzecznik powiedział, że w chwili obecnej tylko może zorientować się na jakim etapie jest to wszystko realizowane. Jeżeli chodzi o dalsze ewentualne wyroki TK, musi być już nowa ustawa, żeby cokolwiek ustalać – zaznacza Marzena Kaczmarek.

Rzecznik Praw Obywatelskich zapowiedziała, że zwróci się do marszałek Sejmu Ewy Kopacz z prośbą o informację: jak długo potrwa jeszcze proces legislacyjny ws. przywrócenia świadczeń dla opiekunów osób niepełnosprawnych? W piśmie Lipowicz zamierza wskazać m.in. „na wielkie kwestie społeczne”, „doniosłość wyroku TK” oraz trudną sytuację osób, których on dotyczy.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl