Rosja stopniowo wycofuje batalion piechoty z ukraińskiej granicy

Ministerstwo obrony Rosji poinformowało, że wycofuje jeden batalion piechoty z regionu w pobliżu granicy z Ukrainą – podały rosyjskie media państwowe.

Według agencji ITAR-TASS, batalion wycofuje się z poligonu w obwodzie rostowskim. O wycofanie rosyjskich wojsk z granicy z Ukrainą apelował wcześniej John Kerry.

Szefowie dyplomacji USA i Rosji spotkali się w Paryżu. Rozmawiali ponad cztery godzinie, głównie o kryzysie ukraińskim. Nie osiągnęli jednak porozumienia w tej sprawie. Mają odmienne poglądy nt. kryzysu ukraińskiego, ale są zgodni co do potrzeby podtrzymania dialogu.

Mamy odmienne spojrzenie na temat tego kryzysu, jednak zgodziliśmy się co do potrzeby poszukiwania wspólnej płaszczyzny porozumienia dyplomatycznego w tym aspekcie zgodnie z interesem Ukraińców – mówił Siergiej Wiktorowicz Ławrow.

John Kerry jasno podkreślał, że bez Ukrainy nie będą podejmowane żadne decyzje.

USA konsultują się z Ukrainą na każdym etapie tego procesu. Nie będziemy akceptować żadnej drogi naprzód, gdzie praworządne władze Ukrainy nie będą uczestnikami tego procesu. Ta zasada jest jasna: żadnych decyzji o Ukrainie bez Ukrainy – mówił szef dyplomacji USA.

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew odwiedził dziś Krym w asyście wielu rosyjskich ministrów. Obiecał, że półwysep będzie specjalną strefą ekonomiczną. Nie wykluczył zwolnienia inwestorów na Krymie z podatków do końca roku 2014. W Rosji może zostać wprowadzony własny system kart płatniczych już za dwa, a najpóźniej za sześć miesięcy – poinformował prezes Sbierbanku.

MSZ Ukrainy oświadczyło, że wizyta Miedwiediewa bez ustaleń z władzami w Kijowie jest poważnym pogwałceniem zasad obowiązujących w stosunkach międzynarodowych. Ukraina w poniedziałek powtórzyła też, że odrzuca twierdzenia Rosji, iż federalizacja Ukrainy jest warunkiem rozwiązania kryzysu.

Pełniący obowiązki prezydenta Ołeksandr Turczynow powiedział, że na Ukrainie nie ma żadnych przesłanek dla federalizacji. Międzynarodowy Fundusz Walutowy powiadomił, że Ukraina otrzyma w kwietniu pierwszą transzę pomocy finansowej w wysokości 3 mld dolarów.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl