Fot. PAP

Sejm o karaniu posłów mandatami z fotoradarów

W Sejmie trwają prace nad zmianami, które pozwolą na karanie parlamentarzystów mandatami z fotoradarów – informuje jeden z dzienników.

Projekt ustawy przygotowali posłowie PO. Zakłada on, że w przypadku przekroczenia prędkości immunitet nie będzie mógł chronić polityków. Dotyczyć to będzie również sędziów oraz prokuratorów.

Pozytywną opinię ws. projektu wyraziły ministerstwa sprawiedliwości, MSW oraz infrastruktury i transportu.

Wątpliwości mają jednak prawnicy. Jak wskazują – do wyjaśnienia pozostaje kwestia zróżnicowania sposobu karania za to samo wykroczenie, w zależności od tego, czy kierowca został namierzony przez radar stacjonarny czy mobilny.

Poseł Andrzej Adamczyk, szef Sejmowej Komisji Infrastruktury mówi, że to dobra inicjatywa. Jednak – jak zauważa polityk – dotychczasowe działania PO w tej kwestii okazywały się nierzeczywiste.

– Posłowie, tak jak każdy inny kierujący pojazdem, powinni ponosić konsekwencje złamania przepisów w ruchu drogowym, a w tym przypadku – przekroczenia prędkości, co zostanie potwierdzone wideorejestratorem. Uważam, że taka inicjatywa znajdzie poparcie większości klubów parlamentarnych. PiS jak zawsze podnosząc kwestię tej równości wobec przepisów prawa kierujących pojazdami, ten projekt będzie popierało, chyba, że posłowie PO zaproponują rozwiązania, które mają na celu zupełnie inny wątek, albo są na tyle źle zapisane, że trzeba będzie je poprawiać – powiedział poseł PiS-u Andrzej Adamczyk.  

Likwidacja immunitetów była sztandarowym postulatem polityków PO. Nie zyskała jednak akceptacji jako ogólny postulat m.in. z powodu zastrzeżeń czy immunitet chroni parlamentarzystów, sędziów czy prokuratorów przed nadużyciami ze strony władz.

RIRM

drukuj